Młodzież polska na szlaku Andersa

Przemysław Jan Stojakowski

Urodziłem się 15 września 1934 roku w Brzeżanach w województwie tarnopolskim.

Ojciec mój był zawodowym oficerem i  w stopniu porucznika służył w 51 pułku piechoty w Brzeżanach. Matka moja Zofia Stojakowska była nauczycielką i uczyła w wiejskiej szkole we wsi Helenków. Tam też spędziłem swoje pierwsze lata mojego dzieciństwa. Gdy wybuchła wojna w 1939 roku ojciec ze swoim pułkiem poszedł na front w składzie 12 Kresowej Dywizji Piechoty.

Mając 5 lat w kwietniu 1940 zostałem wraz z matką wywieziony przez Sowietów w głąb Kazachstanu. Po kilkudniowej podróży w bydlęcych wagonach przywieziono nas do miasta Temir w Kazachstanie. Tam też, razem z innymi Polakami, było 3-4 mężczyzn, którzy wspólnie pracowali na roli.

Po klęsce wrześniowej ojciec mój przedarł się  do Rumunii, a stamtąd do Francji, do nowo tworzącej się Armii Polskiej pod rozkazami gen. Władysława Sikorskiego.

Tekst ten został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany 27 stycznia 2011 roku w Galerii BCK w brzeskim ratuszu, w czasie  spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana ”Grota” Roweckiego w Brzegu pod tytułem: Młodzież polska na szlaku Andersa.

Tagi z historii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *