Karol Wojtyła w Brzegu

W październiku 1976 r. w Brzegu w brzeskim garnizonie wojskowym służbę wojskową odbywało min. 18 kleryków z Wyższego Seminarium Duchowego z Krakowa.  Ówczesny metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła – pragnął ich odwiedzić będąc przejazdem z Wrocławia do Krakowa.  Proboszcz parafii św. Mikołaja w Brzegu – wówczas – ks. Zbigniew Bąkowski przygotował wizytę kardynała w koszarach. Jednak oficer dyżurny odmówił zgody na spotkanie z klerykami tłumacząc się, że pod nieobecność dowódcy jednostki nie może podjąć takiej decyzji. Twierdził przy tym, że po godz.18 – tej nie przewidziano wizyt w koszarach. W tym czasie żołnierze mieli czas wolny, a do koszar wychodziły bez problemów inne osoby.

Tak więc nie było zgody na spotkanie, ale pozwolono jedynie na rozmowę telefoniczną ks.  kardynała K.Wojtyły z klerykami. Rozmawiał długo z każdym z osobna z plebani przy ul. Hanki Sawickiej (wówczas), a dziś ul. Jana Pawła II.

Pozdrawiał imiennie wszystkich i życzył im wytrwania. Opuszczając Brzeg późniejszy papież Jan Paweł II udzielił błogosławieństwa parafii i wyraził wdzięczność za opiekę nad klerykami – pisał Krzysztof Grabowiecki  Kurier Brzeski  nr 5 1993 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *