udostępnij:
Ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony 19 października 1984 roku. Ciało księdza Popiełuszki wyłowiono z Wisły 30 października na tamie koło Włocławka. Był męczony i torturowany. Mimo, że w słynnym procesie toruńskim osądzono i skazano 4 funkcjonariuszy SB, do dziś nie udało się oficjalnie ustalić, kto był zleceniodawcą zbrodni. Istnieją w tej sprawie jedynie teorie, które jednak nie mogą znaleźć swojego potwierdzenia w dowodach. System, w którym żyliśmy skutecznie zadziałał, że nie wiemy dziś na pewno, kto wydał wyrok na błogosławionego ks Jerzego Popiełuszkę. “Jest czas, który ludzi niszczy lub kształtuje na zawsze. I są sprawy, o których wiedzieć za dużo nie należy. Opłacić tę wiedzę można utratą wiarygodności, wolności, a jeśli ktoś posunie się naprawdę daleko – także życia… – to początek książki Wojciecha Sumlińskiego “LOBOTOMIA 3.0 30 lat holokaustu prawdy o jego śmierci.” wydanej w 2015 r., w której stara się odsłonić mechanizmy zacierania śladów.
19 października 2019 r. o godzinie 18:00 w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie odbędzie się uroczysta Msza Święta z modlitwą o kanonizację Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Poniżej znalezione w sieci jego ostatnie kazanie wygłoszone podczas Mszy Świętej za Ojczyznę. Jego treść nie pozostawia żadnych wątpliwości, jak wielką był postacią – jak ogromny miał wpływ na pokolenie ludzi “Solidarności” i na ludzi wprzęgniętych w tryby komunistycznego systemu.
W Brzegu pod pomnikiem przy placu Zamkowym brzeżanie co roku składają kwiaty, palą znicze. Pozostaje w pamięci ludzi, którzy czują się częścią brzeskiej “Solidarności”, bo był jej wielkim autorytetem. Ludzie z Brzegu organizowali pielgrzymki na grób ks. Jerzego, brali udział w Mszach Świętych za Ojczyznę tam w Warszawie i w brzeskich parafiach przez całą dekadę lat osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych i później – może już nie tak licznie i tłumnie, ale zawsze z wierną pamięcią.