udostępnij:
W czasie listopadowego spotkania młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych można było wysłuchać recytacji utworów lirycznych autorstwa śp. Janusza Wójcika oraz obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą jego działalności, którą przygotowała żona zmarłego Joanna Gala – Wójcik. Wspomnieniami o zmarłym ponad dwa lata temu wybitnym brzeżaninie podzielili się samorządowcy i politycy Monika Jurek , Dariusz Byczkowski, Ewa Smolińska, Elżbieta Ochmańska-Jurkowska oraz Renata Listowska
Po wspomnieniach nadszedł czas na potyczki słowne młodych poetek i poetów ze szkół z terenu województwa opolskiego. Zamkowy Turniej Poetycki uroczyście otworzyła pani Wioletta Frankiewicz Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu, która mówiła o popularyzowaniu wartości żywego słowa.
Pisanie poezji jest też formą spędzania wolnego czasu, ale również zgłębianiem języka, przelewaniem myśli na papier, tak, aby nadać im większy sens, piękniejsze i pełne polotu znaczenie.
Jury składające się z uznanych poetów wyłoniło laureatów Zamkowego Turnieju Poetyckiego w kategorii szkół podstawowych oraz w kategorii szkół ponadpodstawowych. Nagrodzeni w tym roku to uczniowie: Kornelia Grabowska z PSP nr 6 w Brzegu, Kinga Świtoń z PSP nr 8 w Brzegu, Nina Owczar z PSP nr 6 w Brzegu, Emilia Nielska z PSP nr 5 w Opolu, Amelia Bonar z PSP nr 6 w Brzegu oraz Karolina Staroń z PSP nr 1 w Brzegu. Kunsztem poetyckim oraz niezwykłą wrażliwością odznaczyli się nagrodzeni poeci szkół ponadpodstawowych: Monika Zawistowska z II LO w Brzegu, Daria Czuruń z I LO w Brzegu, Amelia Zhu z LO w Wołczynie, Jagoda Pawlak z I LO w Brzegu, Oliwia Żędzianowska z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Grodkowie oraz Patryk Kowalczuk z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu.
Wydarzenie kulturalne uświetnił występ duetu wokalnego reprezentowanego przez panią Jagodę Bider i panią Dorotę Słowik, pod egidą pani Doroty Witoszyńskiej.
Okazją do kontynuacji w tym dniu, w godzinach popołudniowych in memorium Janusz Wójcik był Wieczór Poetycki poświęcony twórczości znanego poety i redaktora Radia Opole, wybitnego samorządowca, mieszkańca Brzegu, na który przybyło grono jego Przyjaciół, poetów oraz sympatyków jego poezji również młodszego pokolenia. Prezentowano głównie utwory z jego najnowszego, wydanego tuż przed śmiercią tomiku.
Janusza Wójcika wspominali m.in. poetka i dziennikarka Ludmiła Małgorzata Sobolewska, samorządowiec i poeta Edward Traka oraz związany od początku ze Stowarzyszeniem Żywych Poetów, artysta – fotografik Tomasz Fronckiewicz oraz poeta, profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Tadeusz Karabowicz.
Żona autora Joanna Gala -Wójcik dzieliła się wspomnieniami zarówno z jego bogatego życia zawodowego, jak i prywatnych pasji. Na uwagę zasługuje oprawa artystyczna tego spotkania – recital wokalistki Anny Nowackiej, która zaśpiewała piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk.
Znakomite wypieki, którymi delektowali się uczestnicy imprezy, zostały przygotowane przez panią Grażynę Tesarowicz nauczyciela Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu wraz z młodzieżą o profilu gastronomicznym.