udostępnij:
Alicja Zbyryt długoletnia prezes brzeskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich urodziła się 28.01.1938 we Lwowie na rok przed wybuchem II wojny światowej i mieszkała tam z rodzicami przez 5 lat do czasu aż nie zaczęła się tam II sowiecka okupacja.
Po wojnie trafiła na Ziemie Zachodnie, ale wcześniej na Rzeszowszczyznę. Od 1947 roku zamieszkała w Opolu. Po ukończonych studiach na Uniwersytecie Wrocławskim pracowała jako młody inż. chemik na Dolnym Śląsku.
Przez osiemnaście lat przewodziła Kresowianom z Brzegu do którego przyjechała w 1964 roku, gdzie przez 30 lat pracowała w Fabryce Silników Elektrycznych “Besel”.
Przez wiele lat współtworzyła niezależną kulturę. była organizatorką Dni Kultury Chrześcijańskiej , ale również Brzeskiej Biblioteki Katolickiej. Od lat osiemdziesiątych związana z NSZZ Solidarność.
W stanie wojennym związana z kościołem, ale także z podziemną “Solidarnością”. Działała w Duszpasterstwie Ludzi Pracy. Zaraz po zniesieniu stanu wojennego w Brzegu powstała Brzeska Biblioteka Katolicka. Wtedy A. Zbyryt aktywnie włączyła się w jej działalność organizowała niezależne spotkania z twórcami, pisarzami, poetami i historykami, którzy funkcjonowali w tzw. drugim obiegu. Po 1989 roku aktywnie włączyła się do działalności samorządowej.
W ostatniej drodze 22.08.2023 na cmentarzu przy ul. Starobrzeskiej uczestniczyli Kresowianie i brzeżanie związani z “Solidarnością”. Hołd zmarłej oddały poczty sztandarowe Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo -Wschodnich, NSZZ “Solidarność”, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ale także Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
O zasługach na rzecz Kresów mówił przybyły na uroczystości pogrzebowe, były kapelan TMLiKPW, przez wiele lat związany z Brzegiem ks. Bolesław Robaczek. W uroczystości uczestniczył też obecny kapelan Towarzystwa ks. Adam Czternastek. Nad grobem zmarłej A. Zbyryt przemawiał burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który przypomniał o najważniejszych inicjatywach honorowej prezes TMLiKPW, między innymi o tej najważniejszej, czyli wystawie stałej Kresy – Ocalone wspomnienia oraz dążeniu do utworzenia w Brzegu Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów.
Na łamach Kuriera Brzeskiego ukazywały się relacje z wyjazdów Towarzystwa na Kresy, ale także osobistych wyjazdów A. Zbyryt do Lwowa, który odwiedziła wiele razy. Zmarła 18.08.2023 honorowa prezes brzeskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich do łączyła do Lwowian, którzy odeszli do wieczności gdzieś na Kresach Niebios.
Wiktor Krzewicki