Rynek pełen malunków

udostępnij:

Czasem warto wrócić wspomnieniami do wydarzeń minionych. Zwłaszcza, kiedy niosły ze sobą wiele pozytywnych wrażeń. To się wydarzyło 10 lipca 2007 r. Był to wernisaż poplenerowy dziewiątej  edycji Ogólnopolskich Plenerów Malarskich organizowanych w Lewinie Brzeskim. Organizatorem był Tadeusz Tadla, dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury, patronował imprezie  Tadeusz Monkiewicz, ówczesny burmistrz, a komisarzem wystawy  Nastas Diakowski – artysta, który pokochał Lewin Brzeski i swoją małżonkę Marię, dla której tu przyjeżdżał.

Nastas był Grekiem z pochodzenia i utalentowanym artystą. Jego rzeźby wykonane w metalu – a raczej z wyszperanych kawałków odpadów pochodzących ze składowiska złomu do dziś budzą podziw i uznanie dla artysty i zdobią lewińskie skwery, a jedna z nich wita przybyłych przy drodze na rogatkach miasta. Dzięki małżeństwu Nastasa i Marii – obojga artystów plastyków – zawitało tu wielu artystów, którzy chętnie podejmowali wątki lokalne związane z architekturą i pejzażem lokalnym.

Pozostały po nich dzieła, które oddawały atmosferę tamtego lata. Oni sami cieszyli się tymi spotkaniami, bo było dla nich ważne, że mogli się poznać, spędzić ze sobą nieco czasu i popracować w bardzo sprzyjających warunkach. Publiczność, która zjechała się na tę wystawę była zachwycona dziełami. Część z nich została w Domu Kultury, a część została przeznaczona na sprzedaż. Ci, którzy nabyli wówczas upatrzone obrazy mieli niepowtarzalną okazję znaleźć coś wyjątkowego i oryginalnego.

O tym wydarzeniu pisaliśmy wówczas w “Kurierze Brzeskim” – teraz jedynie zapraszam na krótki pokaz niestety tylko części z prezentowanych dzieł.  Autorów prezentowanych dzieł możemy odczytać jedynie po sygnaturach. Wśród uczestników plenerów byli m.in: Maria i Nastas Diakowscy z Gryfina i Lewina Brzeskiego, Maria Sobolewska z Opola, Tatiana Cybulska z Niemodlina, Edward Podolski z Lewina Brzeskiego, Tadeusz Ufa z Łosiowa,   Beata Łukasiewicz z Brzegu, Waldemar Mróz z Lewina Brzeskiego i wielu innych artystów z całej Polski.

Plenery malarskie to impreza cykliczna, która po raz pierwszy została zorganizowana w 1998 r.

Dokumentację zdjęciową wykonał Stanisław Usiarczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *