Miejsca bliskie Maryi – kościół św. Wojciecha w Rudkach

udostępnij:

Cudowny Obraz Matki Boskiej Rudeckiej związany jest z historią kresowej miejscowości Rudki i tamtejszego kościoła pw. św. Wojciecha, który swoją historią sięga XIV wieku. Tam znajduje się także familijny grobowiec Fredrów.

Rudki – miasto powiatowe w Galicji położone nad rzeką Wisznią, prawym dopływem Sanu było wielokrotnie nękane napadami Tatarów. W pobliskiej wsi w Żeleźnicy  znajdowała się bardzo stara i piękna ikona pochodząca prawdopodobnie z IX wieku z wizerunkiem Najświętszej  Marii Panny z dzieciątkiem Jezus w asyście 18 postaci ze Starego Testamentu oraz Aniołów – była przedmiotem szczególnego kultu. Po spaleniu przez Tatarów kościółka została przeniesiona do kościoła w Rudkach a sam obraz NMP Rudeckiej słynął ze szczególnych  łask Bożych, w tym licznych uzdrowień, jakie za wstawiennictwem NMP doświadczali modlący się tu ludzie w czasach zarówno pokoju jak i zawieruchy wojennej.

Sam obraz miał swoją dramatyczną historię na przestrzeni wieków jednak mimo wszelkich nieszczęść dotrwał do XX wieku, a wszędzie, gdzie się znajdował, stawał się przedmiotem szczególnego kultu jednając ludzi z Bogiem za wstawiennictwem Matki Boskiej. W 1992 r. został jednak skradziony. Los jego jest do dziś nieznany, lecz miejsca, w których Matka Boska sobie upodobała w Rudkach i w Jasieniu w Bieszczadach stały się miejscami maryjnego kultu. Okazuje się, że kopia tego wizerunku daje  możliwość wypraszania szczególnych łask i błogosławieństw dla ludzi wierzących. O tej szczególnej historii zarówno miejsca na Kresach Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej jak również niezwykłego wizerunku NMP z Rudek traktuje wiersz-poemat brzeżanina Józefa Chimiaka, który jako dziecko sam miał szczęście doznać szczególnej łaski Matki Boskiej Rudeckiej wyproszonej przez jego rodziców. On wie, jakim wielkim darem był ten wizerunek dla wierzących, dlatego podjął starania, by w Brzegu w kościele św. Mikołaja ufundować nowy witraż w kościelnej nawie, by dla całej społeczności miasta, a szczególnie pokoleniom Kresowiaków, którzy tutaj osiedli się po wojnie, przybliżyć tę historię i dziedzictwo. Wierząc, że nowy witraż z wizerunkiem NMP Rudeckiej, będzie tworzył w Brzegu miejsce szczególne, błogosławione napisał swój poemat (posłuchajmy nagrania powyżej w linku), w którym opowiada dramatyczną, piękną i chwalebną historię miejsc  i obrazu, a wszystko na chwałę Bożą i pożytek ludziom.

Tagi z historii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *