Klub Historyczny “Grota”

udostępnij:

X lat Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego “Grota”

 O klubie
 Klub zainaugurował swoją działalność na Opolszczyźnie 10 listopada 2007 r. otwarciem wystawy „Żołnierze Polski Walczącej”. Klub zajmuje się odkłamywaniem najnowszej historii Polski. Organizuje wystawy, prezentacje filmów dokumentalnych i spotkania z historykami, zajmującymi się badaniami naukowymi.

Na wernisaż przyjechali wówczas z Opola członkowie Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pani prezes Wanda Nowak i prezes opolskiego koła ŚZŻAK Krzysztof Werner, oraz inicjatorzy opolskiego pomnika poświęconego żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego po 1945 roku Regina Mac i Adam Zbiegieni.
Obecny na uroczystości naczelnik Delegatury IPN w Opolu prof. dr hab. Krzysztof Kawalec przypomniał jak wielkie znaczenie ma data 11 listopada w historii Polski, a także podzielił się refleksjami o niepodległości odzyskanej w 1918 roku.

Ówczesna wystawa została przygotowana z inicjatywy prezesa brzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej mjr inż. Tadeusza Czajkowskiego, Wiktora Krzewickiego historyka, pracownika Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Opolu, Tomasza Fronckiewicza, artystę plastyka we współpracy z lokalnym środowiskiem nauczycieli historii.

W tym roku z okazji Święta Niepodległości otwarto wystawę pt.

„A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…”.

To cytat z wiersza napisanego przez jednego z żołnierzy wyklętych Zdzisława Brońskiego pseudonim „Uskok”. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca, bowiem tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na 7 członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” –  Żołnierze Wyklęci na Opolszczyźnie – to wystawa, która przypomina sylwetki żołnierzy, odkrywając szerszej publiczności mało znane lub zupełnie nie znane fakty. Można na niej odnaleźć sylwetki także brzeżan.  Jej autorem jest Bolesław Bezeg, dziennikarz Radia Opole, dyr. Muzeum Ziemi Kozielskiej i Wiktor Krzewicki, dziennikarz Radia Opole, członek nadzwyczajny Opolskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  przygotowana we współpracy z Radiem Opole.  Była ona już prezentowana na opolskim Rynku.

 

 

WiN. Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja

– film dokumentalny w reżyserii Sławomira Górskiego opowiada historię  antykomunistycznej organizacji cywilnej, której członkowie padli ofiarami prześladowań ze strony bezpieki. Przeciwko partyzantom z WiN-u komunistyczny aparat skierował regularne wojsko, które miało rozbić leśne bojówki. Wolni i Niezawiśli ginęli od kul w regularnych bitwach. Ci z nich, którzy wpadali w ręce UB, zanim dołączyli do poległych towarzyszy broni byli poddawani bestialskiemu śledztwu i torturom. Nieliczni zachowali życie, ale spędzali kilkadziesiąt lat za kratami. Przywódcy PRL tak bardzo obawiali się legendy żołnierzy wyklętych, że ukrywali miejsce pochówku ciał zabitych więźniów. W filmie kulisy śmierci członków WiN-u, wspomnienia ich rodzin i bliskich, a także wyniki analiz materiału genetycznego, które mają pomóc w ustaleniu grobów pomordowanych.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *