Face the Music w Brzegu

udostępnij:

XXV Festiwal Piosenki Angielskiej w Brzegu wpisał się już na stałe w krajobraz muzyczny nie tylko miasta, ale i kraju. W tym roku zaprezentowało się 53 wykonawców z całej Polski, a tytuł Grand Prix Festiwalu przypadł Wiktorii Muszyńskiej z Wilkowic. Poza tym jury XXV Festiwalu w składzie Monika Wiśniowska-Basel wokalistka Girls on Fire, ale także laureatka Grand Prix Festiwalu Piosenki Angielskiej, Grzegorz Chojnowski dziennikarz muzyczny i dyrektor Radia Wrocław Kultura, Mariusz Kiljan, aktor, pieśniarz i wykładowca PWST w Krakowie oraz Jarosław Wasik dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zdecydowało o przyznaniu 1 nagrody w kategorii dziecięcej  Michałowi Słobodzianowi z Koszalina. Natomiast pierwsze miejsce w kategorii młodzieżowej zajęła Magdalena Mynarska z Góry.

Tegoroczny XXV FPA Face the Music

odbył się 30 kwietnia i 1 maja w ramach Dni Księstwa Brzeskiego.W czasie galowego koncertu XXV PA, który prowadził dziennikarz radiowy  i poeta Tomasz Zacharewicz już poza konkursem wystąpił zespół MR&Mrs, Gwiazdą wieczoru był Grzegorz Hyży.

Warto przypomnieć, że to właśnie w Brzegu na Festiwalu Piosenki Angielskiej pierwsze kroki na scenie stawiały Alicja Bachleda – Curuś, Dominika Gawęda,  Paulina Ignasiak czy Juliusz Kamil no i oczywiście Kamil Bednarek. Warto też pamiętać, że elementem nadającym prestiż festiwalowi jest statuetka z brązu zaprojektowana przez Pawła Szczęśniaka przedstawiająca polską wierzbę przechodzącą w swojej koronie w pięciolinię z kluczem wiolinowym.

O Festiwalu wielokrotnie pisała prasa, informowały też radio i telewizja, a aktualnie jest on popularyzowany m.in. dzięki stronie internetowej Stowarzyszenia www.fpabrzeg.pl.

Głównym pomysłodawcą i inicjatorem festiwalu jest Wojciech Toporowski, obecnie dyrektor artystyczny Festiwalu przez wiele lat uczył j.angielskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im.Zbigniewa Herberta.Wspierają go nauczyciele z II LO, a w szczególności Ewa Walkowicz, Dorota Toporowska i Roman Mazurkiewicz. Festiwal, który odbył się po raz pierwszy w 1994 roku i początkowo miał charakter lokalny w ciągu trzech lat przekształcił się w festiwal ogólnopolski.

O randze imprezy niech  świadczy dwukrotne wyróżnienie Stowarzyszenia FPA w ramach Konkursu „Pro Publico Bono” na Najlepszą Obywatelską Inicjatywę Dziesięciolecia III Rzeczypospolitej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *