PTTK BRZEG zaprasza na szlaki

udostępnij:

TRASA: Brzeg – Małujowice – Przylesie – autostrada A4-(E40) – Kolnica – Grodków (401) – Nysa (411) – Głuchołazy – Jarnołtówek

 

Brzeg należy do najstarszych i najznaczniejszych miast na Śląsku.

Na przestrzeni swych dziejów podobnie jak cała Ziemia Śląska kilkakrotnie zmieniał przynależność polityczną. Najpierw wchodził w skład Królestwa Polskiego pierwszych Piastów. Po rozbiciu dzielnicowym Polski w 1138 r. znalazł się w księstwie wrocławskim. W latach 1311-1675 został stołecznym miastem piastowskiego księstwa brzesko-legnickiego, które w 1329 r. zostało lennem Korony Czeskiej i wraz z nią w 1526 r. dostało się pod panowanie austriackiego cesarstwa Habsburgów, a z kolei w 1742 r. wraz z większą częścią Śląska Brzeg został przyłączony do Prus. W 1945 r. miasto powróciło do Polski.

Bardzo ważny etap w dziejowym rozwoju Brzegu stanowiła jego lokacja w 1248 r. na prawie miejskim przez księcia wrocławskiego Henryka III Białego, potwierdzona następnie w 1250 r. Nowe podstawy ustrojowe miasta stworzyły pomyślne warunki do jego rozwoju gospodarczego. Dogodne natomiast położenie geograficzne nad Odrą na skrzyżowaniu europejskich szlaków handlowych, spowodowało, że Brzeg stał się jednym z ważniejszych ośrodków handlowo rzemieślniczych na Śląsku.

Największy w dziejach miasta rozkwit gospodarczy i kulturalny nastąpił w okresie, kiedy Brzeg został rezydencjonalnym miastem książąt brzesko-legnickich, najdłużej żyjącej i panującej linii śląskiej rodu Piastów. Dzięki opiece i rozlicznym przywilejom książęcym miasto zostaje nie tylko zostaje jednym z najznaczniejszych ośrodków gospodarczych na Śląsku, ale także jednym z największych centrów życia umysłowego i kulturalnego. Brzeg dynamicznie rozbudowuje się, a z mecenatu książęcego powstają w tym mieście w XVI w. monumentalne budowle: najnowocześniejsze fortyfikacje miejskie w tej części Europy, zamek, humanistyczne gimnazjum. Wraz ze śmiercią w 1675 r. ostatniego Piasta kończą się pomyślne dzieje Brzegu. Miasto spada do roli jednego z wielu prowincjonalnych ośrodków miejskich na Śląsku. Dalszą degradację gospodarczą Brzegu powoduje oblężenie i bombardowanie w 1741 r. przez wojska pruskie króla Fryderyka II. W 1807 r. w czasie europejskich kampanii Napoleona docierają tu wojska, które na rozkaz cesarza Francuzów wysadzają w powietrze miejskie fortyfikacje. Odbudowa gospodarcza miasta następuje dopiero od polowy XIX w. W 1843 r. dotarła bowiem do Brzegu linia kolejowa łącząca Wrocław z Opolem, co wpłynęło na szybki rozwój przemysłu i spowodowało znaczny wzrost ludności. Nastąpił też dynamiczny rozwój przestrzenny miasta, które dopiero wtedy przekroczyło swoje średniowieczne granice. Ten ekspansywny rozwój trwał do czasu ostatniej wojny, która przyniosła największe zniszczenia w dziejach Brzegu. – pisał Paweł Kozerski

Galeria –  dalej

Przystanek I

MAŁUJOWICE: Przejeżdżamy przez teren słynnej bitwy pod Mollwitz toczonej między Austrią a Prusami 10 kwietnia 1741r,która przesądziła o losach Śląska. W krwawej bitwie zwarło się na małujowickich polach 40 tys.ludzi. Wygrana Prusaków sprawiła, że odtąd przez dwa wieki Śląsk należał do Prus, a sama bitwa stanowiła punkt zwrotny w dziejach Europy Środkowej, bo zwiastowała narodziny nowego mocarstwa.

Szlak Średniowiecznych Polichromii Brzeskich

niebieski ( 52 km długości)

W okolicach Brzegu wytyczono w 1997 r. niebieski szlak za sprawą brzeskiego przewodnika St.Stefaniuka.  W 14 kościołach, gdzie znajdują się unikalne gotyckie malowidła, stworzone przez nieznanego Mistrza Brzeskich Pokłonów Trzech Króli i jego naśladowców. Średniowieczna polichromia to wielobarwne malowidła gotyckie wykonane na świeżym, mokrym tynku (w włoskiego „al. fresco”). Jednak z powodu trudności z nanoszeniem poprawek i pracochłonności, częściej stosowano metodę „al secco’- na sucho.

Najbliżej mamy do 5 najważniejszych: kościoła św. Mikołaja w Brzegu, Strzelnik, Pogorzeli, Małujowic i Krzyżowic.

Trasa Szlaku Średniowiecznych Polichromii wiedzie z Brzegu- z kościoła św.Mikołaja-przez Brzezinę – Zielęcice – Małujowice, Łukowice Brz. -Bierzów – Przylesie – Obórki, Krzyżowice, Pogorzelę, Łosiów, Strzelniki, Kruszynę.

Najstarszy z tych kościołów to kościół w pw. św. Antoniego w Strzelnikach z 2 poł. XIII w. (ciekawostka – w Zielęcicach zniszczono malowidła podczas remontu wykonywanego bez nadzoru konserwatorskiego).

W Małujowicach stoi gotycki kościół św. Jakuba Apostoła. Dzięki unikalnym i bogatym polichromiom, przedstawiającym sceny biblijne (pełna ilustracja Biblii Pauperum), malowidłom patronowym stropu i XIV-wiecznemu portalowi, świątynia określana jest mianem „Śląskiej Sykstyny”.

 

Corocznie organizowany jest przez ZO PTTK Ziemi Brzeskiej około 10 kwietnia  rajd rowerowy, na który zaprasza Marek Ściślak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *