udostępnij:
Zupy
Zupa to podstawa – może truizm, bo wielu zadawala się raczej daniem głównym pomijając przy tym zupę. Ja osobiście bez zupy żyć po prostu nie umiem, ponieważ stanowi najprostszy i najzdrowszy sposób przygotowania mięsa i warzyw do spożycia. Otóż chodzi o gotowanie.
Zupy można gotować wszędzie i na wszystkim – na kuchence gazowej, na płycie węglowej czy na piecu indukcyjnym; gotować można wolno, nie śpiesząc się, co pozwala wydobyć więcej smaku, a można wręcz przeciwnie – ugotować bardzo szybko, nie tracąc zbyt wielu witamin.
Ja preferuję gotowanie raczej jako dłuższy proces – to musi trochę jednak potrwać, zanim się dobrze mięso wygotuje, bo to ono jest podstawą wszelkich zup. Można naturalnie ugotować szybką zupę nie na bazie mięsa, ale jedynie na wywarze z jarzyn, na mleku czy na serwatce, to nie trwa długo, a może być również smaczne i pożywne.
Zacznijmy od rosołu
Tradycyjny – to rosół z kury, ale może być też z kaczki – i na wołowinie, ale nie oznacza to, że rosoły na innym gatunku mięsa nie będą smaczne. Owszem, każde mięso ma innym smak i dlatego z reguły wywary z innych mięs służą jako podkład pod smakową zupę lub sos.
Można gotować mięso z kurczaka, indyka, przepiórki, gołębia, z królika, wieprzowiny, baraniny, wołowiny, a także z dziczyzny.
Czysty rosół
Najprostszy rosół – to rosół bez jarzyn. Taki rosół powinien być czysty i klarowny. Brak jarzyn oznacza, że możemy go nieco dłużej przechowywać w lodówce, gdzie stężeje i przybierze postać galaretki.
Mięso wkładamy do garnka i zalewamy wodą. Dodajemy sól, ja zawsze do smaku dodaję odrobinę przypraw jak liść laurowy, parę ziarek pieprzu i pimentu(ziela angielskiego). Także wkładam mięso zamrożone z zamrażarki nieco je opłukawszy. Mięso mrożone gotuje się w zasadzie szybciej (wbrew pozorom). Powstałą szumowinę z reguły zbieram dla uzyskania efektu klarowości. Jeśli się gotuje pod przykryciem lub w szybkowarze – nie można zebrać szumowiny.
Taki rosół podaje się z lanymi kluskami, makronem, z pokrojonym w kawałki mięsem, z kluseczkami na bazie kaszki mannej.
Dobrze jest użyć dwa rodzaje mięsa np. elementy z kurczaka i sztukę wołowego z kością.
Gotować z lekko uchyloną pokrywką ¾ godz.
Taki rosół stanowi świetną bazę do zup takich jak jarzynowa, barszczu, pomidorowej, ogórkowej, szczawiowej, pieczarkowej czy sosów.
Rosół świąteczny
Do tego rosołu musimy użyć nie tyko mięso z kury, dobrze dodać spory kawałek wołowiny z kością (może być z markiem) oraz kawałek świeżego wieprzowego boczku. Do tego potrzebujemy jarzyny: marchew, pietruszka, seler, a ponadto cebulę i czosnek oraz przyprawy: sól, pieprz i ziele angielskie (piment), liść laurowy.
Rosół z płatkami owsianymi
Płatki owsiane gotuje się do miękkości albo na wodzie i dodaje rosół albo tylko na rosole. Przy czym trzeba liczyć: 1 łyżka płatków na 2 osoby. Zupę można podbić łyżką masła i zaprawić przyprawą rosołową Maggi lub żółtkiem (rozbić rózgą).