Ceramiczne rzeźby

udostępnij:

Do 22 lipca 2017 roku w galerii Sztuki Współczesnej BCK w ratuszu w Brzegu można oglądać wystawę „Ona, Ty, Ja” Marty Berezhnenko i Natalii Zuban oraz Agnieszki Hernik studentki I roku studiów doktoranckich w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta  we Wrocławiu.

Dwie pierwsze artystki z Ukrainy są stypendystkami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Gaude Polonia.

Całą trójkę łączy to, że swoją twórczość opierają na możliwościach kreacyjnych gliny i warsztatu ceramicznego. Właśnie w katedrze ceramiki wrocławskiej ASP  artystki znalazły możliwość realizacji swoich projektów w oparciu o zaplecze technologiczne Katedry Ceramiki, która jako jedyna w Polsce kształci artystów w tej dyscyplinie.

Ceramika może kojarzyć się przede wszystkim z rękodziełem i projektowaniem form o charakterze utylitarnym uważa prof. Krzysztof Rozpondek, który jest kuratorem prezentowanej od 30 czerwca w brzeskiej galerii ekspozycji i dodaje:  prezentowane prace to po prostu rzeźby tworzone z różnych mas ceramicznych. Każda z autorek reprezentuje inny nurt i wykorzystuje odmienne techniki kształtowania oraz barwienia.

Zdaniem kuratora wystawy antropomorficzne, nadrealistyczne kompozycje Marty Berezhnenko zwracają uwagę złożonością formy. Ich dynamikę potęguje urozmaicona powierzchnia i stosowanie szkliwa o zdecydowanych, intensywnych barwach. Są bardzo liryczne, każda z nich jest swoistą opowieścią świadczącą o wyjątkowej wyobraźni i wrażliwości artystki.

Dzieła Natalii Zuban są bardziej stonowane. Każda z jej kameralnych brył jest konsekwentna w swojej powściągliwości. Część kolekcji to porcelanowe odlewy o subtelnych kształtach. Dopełniają je układy form z mas szamotowych, pokrytych szkliwami lub angobami. Całość potwierdza ogromną dyscyplinę, dojrzałość i zrozumienie istoty tworzywa oraz perfekcyjne opanowanie warsztatu.

Agnieszka Hernik jest autorką grupy prac abstrakcyjnych, będących efektem poszukiwania harmonii między formą i jej fakturą, związku charakteru materiału i adekwatnego sposobu jego obróbki. W rezultacie doświadczeń warsztatowych i wyraźnej fascynacji bogactwem natury, powstały pełne uroku organiczne bryły o niezwykle unerwionej strukturze, którą podkreśla zastosowanie mas barwionych.

Wystawę otworzył, a potem uświetnił muzycznie Jerzy Andruszko kierownik Galerii Sztuki Współczesnej w Brzegu, a jednocześnie znany drumlista, który wykonał kilka utworów z tej okazji. Natomiast kurator wystawy prof. Krzysztof Rozpondek w czasie wernisażu wyraził nadzieję, że ceramika, której uprawianie jest niezwykle emocjonujące i inspirujące twórców, okaże się równie atrakcyjna dla publiczności.

Obaj artyści Jerzy Andruszko  i prof. Krzysztof Rozpondek  związani z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (dzisiaj Akademią Sztuk Pięknych) są brzeżanami.

Urodzony w Brzegu profesor K. Rozpondek w 1987 roku ukończył studia na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu, uzyskując dyplom w pracowni prof. K. Cybińskiej i potem całe swoje życie zawodowe i artystyczne związał z wrocławską uczelnią.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Tagi z historii
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *