Odszedł jeden z szeregu żołnierzy Armii Krajowej

udostępnij:

W piątek 13 listopada 2020 o godzinie 12.30 w Pawłowie pod Brzegiem rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Romana Domańskiego kapitana w stanie spoczynku, jednego z ostatnich żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Uroczysta Msza Święta rozpocznie się o godzinie 13.00 w kościele parafialnym w Pawłowie. Następnie kondukt pogrzebowy przejdzie na tamtejszy cmentarz gdzie nastąpi pochówek zmarłego 9 listopada tego roku w wieku 96 lat prezesa brzeskiego Koła Światowego związku Żołnierzy Armii Krajowej..

Roman Domański ps. ”Sęp” urodził się 9 sierpnia 1924 roku w Miłostowie pod Równem na Wołyniu. Pochodził z patriotycznej, nauczycielskiej rodziny. Wybuch wojny zastał rodzinę Domańskich w Kowlu.

W czasie II wojny walczył od 04.1943 działa w konspiracji w ramach Armii Krajowej. W domu Domańskich w 1943 roku kwaterował inspektor Inspektoratu Kowel mjr Jan Szatowski ps. ”Kowal” Od 01.1944 -07.1944 roku R. Domański walczył w  27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, przeszedł z nią cały szlak wojenny, aż do Lubartowa. Żołnierz III bat. “Trzaski” 50 Pułku Kowelskiego. Roman Domański ps. “Sęp” wielokrotnie uczestniczył w  potyczkach zbrojnych i  brał udział w wyzwalaniu Lubartowa.

Kapitan w stanie spoczynku Roman Domański od 2010 aktywnie działał w brzeskim kole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wcześniej związany ze środowiskiem żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji AK we Wrocławiu. Od 2012 prezes  koła ŚZZAK w Brzegu. Za aktywną działalność dla środowiska akowskiego wielokrotnie wyróżniany przez władze koła, okręgu i naczelne ŚZŻAK. Wyróżniany także przez lokalne władze samorządowe za upowszechnianie wśród młodzieży tradycji patriotycznych i akowskich.

Wiceprzewodniczący Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego “Grota” wielokrotnie brał udział w prelekcjach dla młodzieży w brzeskich szkołach popularyzując walkę żołnierzy Armii Krajowej.

Odznaczony Krzyżem Partyzanckim i Krzyżem Armii Krajowej, a  przez Okręg Wołyński ŚZŻAK odznaką “Akcji Burza”.

 

Wiktor Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *