O polskość Śląska

W Zamku Piastów Śląskich w Brzegu otwarta jest wystawa pt. My Polacy. O polskość Śląska", która prezentuje znakomite biogramy zasłużonych Ślązaków dla polskości regionu.

udostępnij:

My, Polacy. O polskości Śląska

 9 lutego w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu  odbył się wernisaż wystawy pt. My Polacy. O polskość Śląska”. Wystawa zlokalizowana na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich prezentuje najważniejsze wątki z okresu ponad 1000-letniej historii Polski świadczące o polskości Śląska, a także Dwadzieścia biogramów postaci dla polskości Śląska na przestrzeni tego czasu zasłużonych.

 Wystawa jest swego rodzaju streszczeniem wydanej przez warszawskie Towarzystwo Projektów Edukacyjnych książki pod tym samym tytułem, będącej efektem zrealizowanego w 2022 r. projektu “Polskość Śląska”. Autorami Poszczególnych rozdziałów są profesorowie Franciszek Marek i Mariusz Patelski oraz historycy Wojciech Kempa i Bolesław Bezeg. Nadzór merytoryczny sprawował prof. Tomasz Głowiński, a redaktorem publikacji był Bolesław Bezeg. Licząca 178 stron dwujęzyczna publikacja jest bogato ilustrowana i porusza najważniejsze świadczące o polskości Śląska wątki od IX wieku i notatki Geografa Bawarskiego, po czasy współczesne.

 Projekt obejmował też wyprodukowanie płyty CD, zawierającej skomponowane do programu “My Polacy” utwory Darka Malejonka o tematyce Powstań Śląskich.

 Wstęp na dziedziniec zamku, gdzie jest obecnie prezentowana wystawa jest bezpłatny. Zwiedzający mogą dostać także książki i płytę z piosenkami.