Sztuka śląska od gotyku do baroku

udostępnij:

Kilkadziesiąt obrazów i rzeźb przedstawionych w nowej aranżacji można oglądać w ramach stałej wystawy Sztuka Śląska  XV do XVIII wieku w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Ekspozycja powróciła po 30 latach i dzięki profesjonalnemu oświetleniu nabrała innego wymiaru i niewątpliwie robi wrażenie na zwiedzających – uważa  Dariusz Byczkowski,dyrektor MPŚ w Brzegu.

Wystawa prezentuje niektóre zjawiska artystyczne w malarstwie i rzeźbie śląskiej od gotyku do baroku. Wśród eksponowanych dzieł znajdują się obrazy Michaela Lepolda Wilmanna, ale także innych mniej znanych malarzy inspirowanych szkołą flamandzką i niderlandzką oraz dziełami takich twórców jak Rubens czy Van Daeyk.

Jest to bardzo często malarstwo tablicowe wykonane na podobraziu drewnianym. Takie jest praktycznie całe malarstwo śląskie tamtego czasu. Oprócz nielicznego zespołu portretów (głównie patrycjatu miejskiego, istniało właściwie malarstwo religijne  – czytamy w okolicznościowym katalogu wydanym w 1990 roku z okazji pierwszej prezentacji wystawy w maju 1988 autorstwa Bożeny Guldan, Romualda Nowaka i Marka Pierzchały.

Niektóre z obrazów nawiązują do twórczości przebywającego w XVI w. na Śląsku Hansa Dürera brata znanego na całym świecie Albrechta. Ekspozycja bogata jest również w dzieła związane z tzw. malarstwem epitafijnym, czyli upamiętniającym na przykład bogatych mieszczan.

Poza malarstwem możemy obejrzeć też majestatyczne rzezby drewniane Jana Jakuba Bauera z prospektu organowego Kościoła Św. Mikołaja w Brzegu z 1727 roku.

Na koniec warto przypomnieć, że w okresie baroku na Śląsku głównymi ośrodkami były klasztory cysterskie. Niewątpliwie w charakter barokowy posiadały siedziby zakonów w Krzeszowie, Lubiążu, Henrykowie i Kamieńcu Ząbkowickim.Właśnie do Lubiąża z inicjatywy ówczesnego opata przybył wykształcony przez flamandzkich mistrzów Wilmann, zwany też śląskim Rubensem. To właśnie kilkanaście dzieł tego wybitnego artysty możemy obecnie podziwiać w Zamku w Brzegu. Większość dzieł pokazywanych na wystawie pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Zdjęcia pochodzą z wernisażu w dniu 7 maja br. roku wystawy stałej pt. Sztuka śląska XV-XVIII w. w nowej aranżacji w Muzeum Piastów Ślaskich w Brzegu.

Tagi z historii
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *