Tobie Polsko

udostępnij:

Jak głęboka jest potrzeba śpiewania pieśni patriotycznych już od 22 lat pokazuje organizowany w Gminie Olszanka festiwal “Tobie Polsko”, który niezmiennie wzrusza, ubogaca, kształci dzieci i młodzież i pozwala spełnić się dojrzałym i starszym pokoleniom śpiewaków i instrumentalistów ruchu amatorskiego. Niemal już od zawsze co roku ujmując za serca oddaną publiczność, która wiernie dopisuje oczekując cały rok na Święto Niepodległości, by wziąć w tym wydarzeniu udział, festiwal niesie ze sobą także aurę niezwykłej – staropolskiej, kresowej gościnności ze strony gospodarzy – Gminy oraz Sołectw przylegających do siebie Olszanka i Pogorzela, bowiem nie zdarzyło się, by jakże przecież liczne grono uczestników konkursu  zostało wypuszczone przez gospodarzy bez poczęstunku. Biesiada – którą starają się zawsze przygotować –  jest bowiem fenomenalną okazją, by docenić kresową kuchnię i jeszcze raz tym razem już wspólnie pośpiewać – tak zwyczajnie z głębokiej potrzeby serca, z miłości do Ojczyzny z przywiązania do tradycji. Jakże bylibyśmy ubodzy, gdyby nie ta tradycja i jak wielkie należą się podziękowania dla tych, który dokładając wszelkich starań, czasem może i pracy absolutnie koniecznej, ale przecież społecznej – by móc wspólnie świętować, nie szczędząc nam swoich talentów.  Szczęść Boże – dobrym ludziom.

Gości przywitał  pięknymi słowami proboszcz parafii w Pogorzeli ks. Aleksander Drożdż przypominając nie tylko o  niepodległości ale i o odpowiedzialności.

Adrian Czubak Wojewoda Opolski, obecny tego dnia osobiście dziękował wszystkim uczestnikom i gratulując włożonego wysiłku mówił o tym, że w tym roku obchodzimy 99 rocznicę Odzyskania Niepodległości, lecz w zasadzie wchodzimy już w ten przyszłoroczny okrągły jubileusz 100 rocznicy. – Mamy zaszczyt, że możemy świętować tak wspaniałe święto. To święto jest przepiękne, ale jest i bardzo wartościowe – mówił – bo przypomina o wielkich wartościach, które towarzyszyły narodowym bohaterom  znanym z wielkich  zrywów narodowościowych  i tym nieznanym anonimowym bohaterom, którzy w swoich domach walczyli o Polskę i polskość – właśnie pieśnią patriotyczną.  Kształtowanie ducha patriotycznego pieśnią dawało siłę wielu pokoleniom, by kochało Polskę. Te wartości zawarte w pieśniach pozwoliły, że po 123 latach odzyskaliśmy wolność. Uchroniliśmy najpiękniejszą i największą wartość: wolność i niepodległość Ojczyzny, wolność i równość narodów. Ale wartość, którą możemy i dzisiaj przekazywać to wartość, która budziła Polskę w 1918 r., aby odbudować zrujnowaną Ojczyznę. Także w okresie międzywojennym pieśń patriotyczna była orężem w walce o dobro Polski, te pieśni szły z polskim narodem wiele lat przez wiele pokoleń, były one z nami i w latach osiemdziesiątych, kiedy znów odzyskaliśmy wolność. Dzisiaj możemy służyć Ojczyźnie nasza pracą, poprzez działania społeczne, samorządowe i wierzę, że nawiązując do słów współczesnej pieśni  Polska nadal będzie Polską.

– 20 lat temu stworzono w Polsce samorząd, który dzisiaj jest wyrażeniem woli wspólnoty. Samorząd, który Państwo tworzą, pozwala, że możemy uczestniczyć w tego typu uroczystościach. Jak różnorodna jest piosenka patriotyczna, tak różnorodny jest patriotyzm, dlatego serdecznie gratuluję – mówił Szymon Ogłaza, wicemarszałek Województwa Opolskiego.

Koncert, który odbył się 11 listopada w Święto Niepodległości w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pogorzeli, gmina Olszanka – prezentował 26 laureatów. GRAND PRIX wybrało jury  w składzie:  przewodnicząca Jana Koronkiewicz z Klubu Garnizonowego w Brzegu, Grażyna Kotecka, dyrektor Szkoły Muzycznej w Brzegu, Dorota Hnat, Janusz Wójcik z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu oraz gość Paweł Golec lider zespołu “Golec uOrkiestra”, a zdobył je KACPER TRELA z Zespołu Szkół w Otmuchowie. W festiwalu uczestniczyć mogły amatorskie zespoły chóralne, wokalne, instrumentalno-wokalne i soliści z Opolszczyzny, ale także spoza województwa. Eliminacje wstępne odbyły się 22 października w Szkole Podstawowej w Olszance. Każdy wykonawca zobowiązany był zaprezentować jeden utwór pieśni patriotycznej pochodzącej z Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Ta zmiana w regulaminie spowodowała, że wykonawcy sięgnęli po utworów, które na nowo odkrywane, stały się źródłem wielu wzruszeń i niespodzianek. Można poznawać pieśni, które nie słucha się często – jak zauważył prowadzący od początku istnienia festiwalu prezenter radiowy Tomasz Zacharewicz (z Radia Opole).

 

Matką tego festiwalu nazywają wszyscy starzy bywalcy –  Ewę Rosińską – sekretarz Gminy Olszanka i ona prezentowała wszystkich laureatów konkursu zapraszając na scenę do wręczenia nagród.

Nagrody ufundowało szereg instytucji. Osobiście wręczał je Wojewoda Opolski Adrian Czubak, jak również wicemarszałek Szymon Ogłaza, wicestarosta Jan Golonka, wójt Gminy Olszanka Aneta Rabczewska, wiceprezes Zarządu Krajowego oraz prezes Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpraca Polska Wschód Eugeniusz Brudkiewicz.

W koncercie lauretów wystąpili:

Chór Cantate Domino z Gminy Skarbimierz – Gaude Mater Polonia, Bywaj dziewczę zdrowe
Zespół WORK IN PROGRESS – Zespół Szkół Ekonomicznych z Opola – “Panie generale”
Kamila Czartoryska – Gminny Ośrodek Kultury w Reńskiej Wsi – “Białe róże”
Chór CANTO UNITIS – z Lewina Brzeskiego –  “Gdy po trzech latach”
Zespół wokalny SUNFOWERS – Namysłowski Ośrodek Kultury – “Orlątko”
Kacper Trela – Zespół Szkół w Otmuchowie  – “Matko o twarzy czarnej”
Zespół chóralny UŚMIECH – Stowarzyszenie rozwoju wsi Jasienica Dolna i wsi Drogoszów – “Ballada o matce”
Kamila Szpineta – Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji z Korfantowa –  “Miasteczko Bełz”
Zespół SŁONKO – Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, Korfantów – “Już się żegnamy”
Jarozława Letka z Ciepelowic – “Deszcz jesienny deszcz”
Zespół IMPULS – GOK Skoroszyce – “Piosenka w samą porę”
Zespół Wokalno – instrumentalny METRONOM – 10 Opolska Brygada Logistyczna – “Los lwowiaka”
Zespół KUPSKIE ECHO – GOK Dobrzeń Wielki – “Sen o Lwowie”
Arkadiusz Guglas – Sołectwo Pogorzela – “Nim wstanie dzień”
Zespół KOMBATANT – Dom Pomocy Społecznej dla kombatantów w Opolu – “Serce batiara”
Marta Pater – Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, Korfantów – “Płonie ognisko”
Chór BAGATELA z Opola – “Oj tam na polu”
Aneta Wyrembak – PSP nr 8 w Brzegu – “Wilno”
Zespół wokalny JEDYNKA – PSP nr 1 w Brzegu – “Dziś idę walczyć mamo”
Bożena Pakuła – GOK Lubsza – “Powołanie”
Zespół “Suskie Skowroneczki” – PSP w Suchej – “List do cara”
Aleksandra Szyszka – Sołectwo Obórki – “Moje miejsce na ziemi”
Zespół RAJMS – ze Skarbimierza – “Kresowy płomień”
Małgorzata Kulińska – Dom Kultury Lewin Brzeski – “Tłumy serc”
Gość festiwalu: Zespół BIEDRONKI z Klubu Garnizonowego w Brzegu

XXII Wojewódzki Festiwal Piosenki Patriotycznej “Tobie Polsko” Olszanka 2017 r., którego 0rganizatorem jest Stowarzyszenie na rzecz rozwoju sołectwa Olszanka wsparty został środkami UE  w ramach inicjatywy LEADER na rozwój lokalny kierowany przez społeczność, jednak bez darczyńców ze strony Wojewody Opolskiego, Marszałka Województwa Opolskiego, Starostwa Powiatowego i Gminy Olszanka nie można byłoby uhonorować laureatów festiwalu. Sponsorem był także BS Grodków Łosiów i BS w Oławie.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *