Wielkanoc i jej sens

udostępnij:

Triduum Paschalne  w Tradycji Katolickiej

Pobierz darmowy e-book ❤✞ „Wielki Tydzień – przewodnik”

 

Całe życie Kościoła toczy się wokół jednego wydarzenia, które odmieniło ludzkość. Zmartwychwstanie Chrystusa, bo o nim mowa, nadało raz jeszcze sens życiu każdej

 istoty. Wyznaczyło też cel wierzącym – życie wieczne.

Dzięki zwycięstwu Jezusa nad śmiercią patrzymy na każde wydarzenie właśnie poprzez Jego pryzmat, co jest wyrażone w pełni przez nasze uczestnictwo w sakramentach. Każda Eucharystia jest bowiem dziękczynieniem za dar bycia dzieckiem Boga, wzrastaniem ku Jego miłości. Szczególnie zaś niedziela i sprawowana podczas niej msza święta upamiętniają „ten dzień, w którym Jezus Chrystus zmartwychwstał i zesłał na apostołów w Ducha Świętego”.
Raz do roku wspólnota wierzących przeżywa to przejście od śmierci do życia w sposób niezwykle głęboki i uroczysty. Tajemnice naszej wiary, celebrowane podczas Triduum Paschalnego, są bowiem esencją działalności Chrystusa i jego misji. Przechodzimy wraz z Nim z Wieczernika przez ogród Oliwny na Golgotę, towarzysząc mu w chwilach modlitwy, męki i konania. W tych momentach doświadczamy także pustki, gdy Chrystus schodzi do otchłani. Nie trwa ona jednak długo, bo pustkę rozprasza o poranku nowina zwycięstwa. Te dni są dla każdego szczególnie ważne i inne, niż pozostałe w roku.
Jesteśmy bardziej wyciszeni, skupieni, rozmodleni, a także radośni z powodu nowiny o zmartwychwstaniu. Święta Wielkiej Nocy spędzamy w rodzinie, pragnąc dzielić między siebie to wszystko, co przeżywamy, umacniając jednocześnie naszą wiarę. Inna jest także liturgia w kościele parafialnym, do którego codziennie przychodzimy przez te kilka dni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *