Alicja Zbyryt brzeżanka z Łyczakowa

udostępnij:

Alicja Zbyryt długoletnia  prezes  brzeskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa  i Kresów Południowo Wschodnich  urodziła się 28.01.1938 we Lwowie   na rok przed wybuchem II wojny światowej i mieszkała tam z rodzicami przez 5 lat  do czasu aż nie zaczęła się tam II  sowiecka okupacja.

Po wojnie trafiła na Ziemie Zachodnie, ale wcześniej  na Rzeszowszczyznę. Od 1947 roku zamieszkała w Opolu. Po ukończonych studiach na Uniwersytecie Wrocławskim pracowała jako młody inż. chemik na Dolnym Śląsku.

Przez osiemnaście lat przewodziła Kresowianom z Brzegu do którego przyjechała w 1964 roku, gdzie przez 30 lat pracowała w Fabryce Silników Elektrycznych “Besel”.

Przez wiele lat współtworzyła niezależną kulturę. była organizatorką Dni Kultury Chrześcijańskiej , ale również Brzeskiej Biblioteki Katolickiej. Od lat osiemdziesiątych związana z NSZZ Solidarność. 

W stanie wojennym związana z kościołem, ale także z podziemną “Solidarnością”. Działała w Duszpasterstwie Ludzi Pracy. Zaraz po zniesieniu stanu wojennego w Brzegu powstała Brzeska Biblioteka Katolicka. Wtedy A. Zbyryt aktywnie włączyła się w jej działalność  organizowała  niezależne spotkania z twórcami, pisarzami, poetami i historykami, którzy funkcjonowali w tzw. drugim obiegu. Po 1989 roku aktywnie włączyła się do działalności samorządowej.

W ostatniej drodze 22.08.2023 na cmentarzu przy ul. Starobrzeskiej uczestniczyli Kresowianie i brzeżanie związani z “Solidarnością”. Hołd zmarłej oddały poczty sztandarowe  Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo -Wschodnich, NSZZ “Solidarność”, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ale także Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

O zasługach na rzecz Kresów mówił przybyły na uroczystości pogrzebowe,  były kapelan TMLiKPW, przez wiele lat związany z Brzegiem ks. Bolesław Robaczek. W uroczystości uczestniczył też obecny kapelan Towarzystwa ks. Adam Czternastek. Nad grobem zmarłej A. Zbyryt przemawiał burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który przypomniał o najważniejszych inicjatywach honorowej prezes TMLiKPW, między innymi  o tej najważniejszej, czyli wystawie stałej Kresy – Ocalone wspomnienia oraz dążeniu do utworzenia  w Brzegu Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów.

Na łamach Kuriera Brzeskiego ukazywały się relacje z wyjazdów Towarzystwa na Kresy, ale także osobistych wyjazdów A. Zbyryt do Lwowa, który odwiedziła wiele razy. Zmarła 18.08.2023 honorowa prezes brzeskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich do łączyła  do Lwowian, którzy odeszli do wieczności gdzieś na Kresach Niebios.

Wiktor Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *