Przełamywał bariery, zbliżał narody

udostępnij:

Kaliningrad 2005r.
Podczas uroczystego koncertu poświęconego Janowi Pawłowi II w Kaliningradzie 2005 r.

 

“Między mythos a sacrum” zbiór wywiadów Zbigniewa Kresowatego

2006 r.

 

 

 

Jan Milun zmarł 24 czerwca 2014 r. w Chealsa w USA, został pochowany w rodzinnym mieście Brzeg.  Dał się poznać jako niestrudzony mecenas kultury muzycznej.  Zdołał zorganizować ponad 250 wielkich koncertów w USA, Kanadzie, na Karaibach, w Polsce, w Rosji (Kaliningradzie) i Watykanie. Te największe poświęcone były świętemu Janowi Pawłowi II.

Wywiad z Janem Milunem Zbigniewa Kresowatego 2006 r

Jan Milun urodził się na Wileńszczyźnie. Po wojnie mieszkał w Brzegu, w 1971r. wyjechał do Ameryki i zamieszkał w Bostonie (stan Massachusetts). Studiował na Uniwersytecie Warszawskim języki słowiańskie, a także na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończył również studia w Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych. Niestrudzony mecenas  i ambasador  polskiej muzyki i kultury. Na emigracji zajął się działalnością artystyczną, kulturalną i patriotyczną. Został prezesem Towarzystwa im. Stanisława Moniuszki, a także działaczem Kongresu Polonii Amerykańskiej.  Zorganizował co najmniej 250 wielkich koncertów w USA, Kanadzie, na Wyspach Karaibskich i w Polsce. Do jego wielkich sukcesów można zaliczyć koncert, który odbył się 18 października 1998 roku, z okazji 20 lat pontyfikatu Jana Pawła II. Koncert transmitowała TV Polonia. Z kolei w USA niesłychanie ciepło przyjęto koncert w hołdzie prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu w setną rocznicę urodzin, który odbył się w Bostonie 14 października 2001 roku z udziałem ponad 600 artystów. Podczas koncertu w pierwszą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego udało się zebrać 15 tys. dolarów, które Jan Milun przeznaczył na żywność i leki dla Polaków.

Za krzewienie kultury polskiej w Ameryce otrzymał medal Waszyngtona. W jubileuszowym roku 20-lecia pontyfikatu Jana Pawła II w kościele św. Mikołaja w Brzegu miał miejsce niezwykły koncert o międzynarodowej randze, transmitowany przez Telewizję „Polonia” na cały świat, którego organizatorem był Jan MILUN – Przewodniczący Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki w Bostonie. 19 października 2003 r. w Bazylice Mariackiej około 700 artystów z kraju i zagranicy wystąpiło w koncercie z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Głównym organizatorem koncertu był Jan Milun.

Jan Milun planował zorganizowanie wielkiego koncertu w 2003 roku z okazji 25 – lecia pontyfikatu Jana Pawła II w Krakowie. Chciał, aby koncert mógł  zostać powtórzony w Brzegu. Koncerty upamiętniające Ojca Świętego  organizował dwukrotnie w Brzegu, Wilnie i Nowym Yorku. W Bostonie jako prezes Towarzystwa im. Stanisława Moniuszki organizował także koncert upamiętniający tragedię zamordowanych w Katyniu, Kozielsku ,Ostaszkowie i Starobielsku oficerów polskich. Także w Bostonie, w roku Kardynała Wyszyńskiego, zorganizował koncert poświęcony polskiemu kardynałowi, w czasie którego, w towarzystwie Irene Jadkowski i Agnieszki Dziubak śpiewał jako baryton utwór: „ O Panie, Któryś Jest Na Niebie”. Milun był również organizatorem koncertu z okazji kanonizacji o. Maksymiliana M.Kolbego, a także na rzecz ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech.

Za swoją działalność organizatorską i kulturalną na rzecz Polski został udekorowany w USA medalem Jerzego Waszyngtona, a przez Polskie Ministerstwo Kultury medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.W 1996 roku wraz z pułkownikiem Ryszardem Kuklińskim od Armii Polskiej we Francji otrzymał odznakę „miecze Hallerowskie za wierną służbę w Ojczyźnie . W maju 1998 roku przewodniczący Senatu Stanów Zjednoczonych przyznał mu wyróżnienie za krzewienie polskiej kultury w Ameryce.

Obywatel Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki za wybitne zasługi w popularyzowaniu kultury polskiej, za działalność polonijną został odznaczony KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *