Serwetki, obrusy w stylu Richelieu

udostępnij:

Z reguły jest tak, że okres wiosenny mobilizuje do tego, by po zimie odświeżyć dom. Trzeba odkurzyć kąty, w które na co dzień się nie zagląda, przewietrzyć szafy,  na nowo poukładać na półkach, rozstać się z niepotrzebnymi rzeczami.  Słowem zadbać o coś świeżego, może zmienić kolorystkę otoczenia, a może jakieś nowe dekoracje.

Dekoracje – zawsze wprowadzają jakiś element zmiennej. Sprawiają, że wnętrze nie jest nudne, że to i owo przykuwa naszą uwagę na interesujących detalach. A jeśli tylko można wygospodarować jeszcze trochę czasu, by samemu wykonać taką czy inną rzecz, wówczas może się okazać, że uzyskamy dwa w jednym: przyjemne z pożytecznym.

Nie wiem dlaczego robótki na szydełku czy drutach jakoś bardziej kojarzone są z zajęciem dla pań. Niesłusznie, bo osobiście poznałam artystę, który z wielką pasją wykonywał piękne dekoracyjne suknie na szydełku właśnie dla pań. Najwdzięczniejsze dekoracje to świąteczne obrusy, serwety i drobne serwetki. Można oczywiście kupić haftowane maszynowo w odpowiednich barwach i tonacjach, ze skomplikowanymi wzorami, efektowne i bardzo dekoracyjne, ale można także spróbować samemu.

Serwety, serwetki, obrus

Haft richelieu – to bardzo wdzięczna forma haftu, inaczej haft wenecki – rodzaj ażurowego haftu imitującego koronkę.

Z zasady jest to haft biały z dzierganymi ażurowymi kompozycjami, wypełnionymi słupkami lub pajączkami, umieszczanymi jako łączenia w miejscu usuniętej tkaniny, najpierw otoczonej ściegiem dzierganym, a następnie wyciętej od spodu. Wprowadzony w XVII wieku we Francji, wykonywany w ręku (bez tamborka), uchodzi za łatwy i efektowny. Można wykonywać go również przy pomocy maszyny do szycia. Nazwę przyjęto na cześć francuskiego męża stanu, kardynała Richelieu.

  • Krystyna Zwolińska, Zasław Malicki: Mały słownik sztuk plastycznych. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1993

Wzory można znaleźć w sieci, można też zaprojektować samemu – jak ktoś ma ochotę i smykałkę.  To nie jest takie trudne. Wzór nanosi się na biały materiał – najlepiej płócienko. Praktycznie jest odwzorować wzór przez kalkę techniczną. Potem przystąpić do obszycie brzegów wzoru. Obszywa się je ciasno. Potem wyciąć miejsca przeznaczone na puste. Pajączki i słupki w miejscach pustych można także wykonać maszynowo – stosując ścieg do tyłu. Z reguły wykorzystuje się białe nici – haft wygląda tradycyjnie, ale nie ma tu obowiązku. Można również sięgnąć po nici czerwone, czarne, złote czy srebrne, w zależności na jaką okazję i jakie będzie miała przeznaczenie serwetka czy obrus.

Tagi z historii