Orzełki i husaria

udostępnij:

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu do końca roku można podziwiać zbiory zgromadzone na XX krajowej wystawie kolekcjonerskiej, a są to eksponaty i precjoza niezwykłe związane z walką o niepodległość pochodzące ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów z całej Polski .
Wśród eksponatów znalazły się lance z lat 1812-1913, biała broń z okresu walk o niepodległość. Kolejny zbiór jest zatytułowany wskrzesiciele i budowniczowie II Rzeczypospolitej na medalach.”Typy legionowe” czyli kilkadziesiąt fotografii portretowych żołnierzy legionów Polskich m. in. z czasów I wojny światowej to następna kolekcja prezentowana na wystawie. Możemy tu także obejrzeć znaczki poświęcone Józefowi Piłsudskiemu oraz orły czapkowe z lat 1914-1920 i niezwykłą biżuterię patriotyczną z czasów Powstania Styczniowego 1863 roku.
Jednak najbardziej niezwykłym i największym eksponatem prezentowanym na wystawie jest płaskorzeźba z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego z czasów II Rzeczypospolitej pokazana w Polsce po raz pierwszy. Warto dodać ,że pierwsza prezentacja tej płaskorzeźby odbyła się w Paryżu w 1937 roku.
Wystawie przygotowanej przez brzeskie Koło Terenowe Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu, a któremu aktualnie przewodniczy Zdzisław Bagiński towarzyszyło wydanie okolicznościowych kart pocztowych z wizerunkiem orła w koronie i marszałka Józefa Piłsudskiego w opracowaniu graficznym Tomasza Kafla. Z tej okazji ukazał się także arkusz znaczków upamiętniających 100 lat niepodległości i XX lat działania Stowarzyszenia Kolekcjonerów w Brzegu, którego inicjatorem i pierwszym prezesem był Tadeusz Sadowiński.
Drugą niezwykłą ekspozycją jest prezentowana na parterze muzeum „Husaria i broń wschodnia”.Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. uzbrojenie ciężkiej jazdy konnej polskiej, ale także broń wschodnią z czasów wojen polsko – tureckich w XVII w. Wystawę jak powiedział nam dyrektor Muzeum Piastów Śląskich Dariusz Byczkowski została udostępniona bezpłatnie i można będzie ją zwiedzać do końca roku Potem wystawa będzie pokazywana poza granicami kraju w kilki znanych muzeach Zachodniej Europy. Prezentowane eksponaty z ekspozycji zatytułowanej „Brzeg dla Niepodległej” tak i z wystawy „Husaria i broń wschodnia” pochodzą ze zbiorów prywatnych.

Tagi z historii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *