Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na 7 członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

PAMIĘTAMY

 

Uroczystości  w Brzegu

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

1 marca 2020 godz.16.00

Uroczysta Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, wspominając tych, którzy trafili do Brzegu i na teren powiatu brzeskiego, gdzie prowadzili walkę i ukrywali się.

Po Mszy św. złożenie wiązanek kwiatów w kościele pod tablicą Niepodległości

wspólnie zapraszają wszystkie środowiska patriotyczne Brzegu

 

 

 

 

 

 

 

Marian Bobolewski

Marian Bobolewski ps.”Góral” urodził się 25 marca 1927 roku w Piaskach Luterskich na Lubelszczyźnie. Jako dwunastolatek w 1939 roku wspólnie z kolegą ukrył dwa karabiny, wkrótce wstąpił do paramilitarnej organizacji „Orlęta”, uczestniczył też w tajnym nauczaniu.

W listopadzie 1943 roku wstąpił do Armii Krajowej, ale już w 1944 roku został zaprzysiężony jako żołnierz oddziału „Jacka” w Narodowych Siłach Zbrojnych.

Po zajęciu Lubelszczyzny przez sowietów jego oddział nie zaprzestał działalności i już wkrótce – jesienią 1944 roku 17-letni Marian Bobolewski znalazł się w grupie 13 żołnierzy „Jacka” sądzonych za działalność wrogą wobec ZSRR. Trzech jego kolegów skazano na śmierć, on sam ze względu na młody wiek otrzymał stosunkowo łagodną karę – 8 lat więzienia.

Wyrok rozpoczął w osławionym Zamku Lubelskim, gdzie był wielokrotnie torturowany. Bity do utraty przytomności, głodzony, straszony rozstrzelaniem i wywózką na Sybir. Podczas jednego z przesłuchań kopniakiem wybito mu oko. Przewieziony do Wronek wyszedł na wolność w ramach amnestii 1 marca 1946 roku.

Szukając swego miejsca, osiadł w Brzegu. Przez długie lata był szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa, dopiero w roku 1990 decyzją Sądu Najwyższego doczekał się uniewinnienia.

Po 1989 roku zaangażował się w działalność kombatancką. Uczestniczył w działaniach Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, był też jednym z głównych inicjatorów ustanowienia ogólnopolskiego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marian Bobolewski zmarł 13 listopada 2010 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *