Natalia

Książka ukazała się w Wydawnictwie Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych Flos Carmeli

udostępnij:

W 75 rocznicę śmierci błogosławionej Natalii Tułasiewicz

Poprzez ziemię ukochała niebo

13 czerwca minie 21 lat od czasu beatyfikacji przez papieża Jana Pawła II 108 męczenników, wśród których znalazła się Natalia Tułasiewicz, której 75 rocznicę śmierci będziemy obchodzili w marcu tego roku.

Polski papież Jan Paweł II aktem beatyfikacji wskazał wtedy osobę błogosławionej jako wzór do naśladowania,która z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem pracowała jako nauczyciel i wychowawca w czasach pokoju, ale także II wojny światowej.

Katoliccy nauczyciele z całego kraju zainspirowani inicjatywą tych, którzy pielgrzymowali na Jasną Górę na początku lipca ubiegłego roku zwrócili się do arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o ustanowienie błogosławionej Natalii Tułasiewicz Patronką Nauczycieli Polskich.

Urodzona w Rzeszowie Natalia po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Kętach naukę kontynuowała w Krakowie,a następnie w Poznaniu w Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej.Uczyła się też gry na skrzypcach Potem kształciła się na Uniwersytecie Poznańskim, próbowała też swoich sił w poezji.Na rok przed wybuchem II wojny światowej opublikowała reportaże z podróży do Norwegii w tygodniku społ.-literackim”Pion”.

W okresie międzywojennym pracowała w elitarnych szkołach poznańskich.Należała do Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych, a kiedy wybuchła II wojna zaangażowała się w tajnym nauczaniu ale i w konspiracji.Była też emisariuszką rządu na uchodźctwie.

W czasie okupacji niemieckiej 9 osób z rodziny Tułasiewiczów zostało wysiedlonych z Poznania. Niektórzy trafili do Auschwitz.Natalia do Ravensbruick, gdzie w Wielki Piątek 1945 roku na miesiąc przed zakończeniem wojny zginęła w komorze gazowej.

Dopiero po wielu latach ukazała się książka “Przeciw barbarzyństwu”, w której znalazły się listy,dzienniki i wspomnienia błogosławionej.opracowane przez Dorotę Tułasiewicz i Barbarę Judkowiak. Zapiski te ukazują codzienność, ale także dokumentują czasy II wojny światowej.

Książka ukazała się w Wydawnictwie Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych Flos Carmeli

Ponadczasowość przemyśleń błogosławionej jest uderzająca.Wewnętrzne zmagania bohaterki z problemem zła na świecie,zwłaszcza występującego w postaci gwałtu, przemocy, eksterminacji jednych narodów przez drugie, masowej zagłady zbliża dziś w szczególny sposób doświadczenie Natalii Tułasiewicz do współczesnego człowieka myślącego , traktującego poważnie własne chrześcijaństwo.

Właśnie błogosławionej Natalii Tułasiewicz poświęcony był jeden z Wieczorów Piastowskich, który odbył się 12 kwietnia 2019 roku.W czasie spotkania Maria Dorota Herman czytała zapiski błogosławionej z lat 1938 -1943.Muzycznie towarzyszyły Ewa Kolińska na skrzypcach i Małgorzata Matuszczak na flecie.Wieczór odbył się w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im.Józefa Elsnera w Brzegu.

Ten kwietniowy wieczór został zrealizowany pod patronatem programu Niepodległa, jako projekt w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

xxx

Wieczory Piastowskie, których głównym inicjatorem i pomysłodawcą jest Ewa Toporowska nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej w Brzegu. odbywają się już od ponad pięciu lat.Ich główną ideą jest łączenie muzyki z historią ,często z lokalnym jej wymiarem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *