Błogosławiona patronka nauczycieli

Fot.: plakat organizatora

udostępnij:

W tym roku minie 25 lat od  beatyfikowania 13 czerwca 1999 przez papieża Jana Pawła II 108 polskich męczenników zamordowanych w czasie II wojny. Wśród nich była zamordowana 79 lat temu w Ravensbruck  harcerka i nauczycielka Natalia Tułasiewicz.

Młodość

Urodzona w Rzeszowie Natalia po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Kętach naukę kontynuowała w Krakowie. Potem uczyła się  w Poznaniu w Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. Poznała  też grę na skrzypcach. Kształciła się na Uniwersytecie Poznańskim, próbowała też swoich sił w poezji.Na rok przed wybuchem II wojny światowej opublikowała reportaże z podróży do Norwegii w tygodniku społ.-literackim”Pion”.

W II Rzeczypospolitej

W okresie międzywojennym pracowała w elitarnych szkołach poznańskich.Należała do Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych. Kiedy wybuchła II wojna zaangażowała się w tajnym nauczaniu ale i w konspiracji. Była także emisariuszką rządu na uchodźstwie.

Pod  okupacją

W czasie okupacji niemieckiej 9 osób z rodziny Tułasiewiczów zostało wysiedlonych z Poznania. Niektórzy trafili do Auschwitz. Natalia znalazła się w  Ravensbruick, gdzie w Wielki Piątek 1945 roku na miesiąc przed zakończeniem wojny zginęła w komorze gazowej.

Myślicielka

Ponadczasowość przemyśleń błogosławionej jest uderzająca. Nasza bohaterka zmaga się z problemem zła na świecie, zwłaszcza występującego w postaci gwałtu, przemocy, eksterminacji jednych narodów przez drugie, ale także masowej zagłady.

Współcześnie  w szczególny sposób doświadczenie Natalii Tułasiewicz zbliża nas  do współczesnego człowieka myślącego , traktującego poważnie własne chrześcijaństwo.

Wśród Błogosławionych

Warto przypomnieć że w gronie błogosławionych poza  Natalią  są trzej biskupi, pięćdziesięciu jeden kapłanów diecezjalnych, dwudziestu sześciu kapłanów zakonnych, trzech kleryków, siedmiu braci zakonnych, osiem sióstr zakonnych i osiem osób świeckich. W liturgii kościelnej wspomnienie Błogosławionych 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej obchodzi się 12 czerwca.

W Polsce parafie pod wezwaniem Błogosławionych 108 męczenników znajdują się w Powierciu (diecezja włocławska) i Malborku (diecezja elbląska) . Kaplica bł. 108 Męczenników znajduje się w sanktuarium w Licheniu (tu znajduje się też obraz beatyfikacyjny). W czerwcu każdego roku uroczyście wspomina się ich w Licheniu.

Już w najbliższą Sobotę 20 kwietnia

Fot.: plakat organizatora

w Brzeskim Centrum Kultury odbędzie premierowy pokaz filmu o Błogosławionej Natalii Tułasiewicz patronce polskich nauczycieli.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *