„Białe Wilki” u wrót Brzegu

udostępnij:

Harcerze z 1 Maszewskiej Drużyny Harcerskiej działającej w Płocku i okolicach cały czas płyną po  Odrze tratwą motorową do Szczecina.Na swojej trasie mieli też Brzeg, gdzie zatrzymali się na kilka godzin nad kanałem Odry. Spływ rozpocząl się w Gliwicach. Wśród uczestników załogi która dopłynęła 14 lipca do Brzegu był też Grzegorz Pukas wcześniej uczestnik Rejsu Niepodległości.

Przez cały rok przygotowywali tratwę, którą teraz płyniemy – mówi organizator przedsięwzięcia Krzysztof Nowacki wieloletni instruktor harcerski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i prezes Stowarzyszenia Spoleczno- Kulturalnego „Zródło” im. Św. Jadwigi Królowej Polski.

Z okazji spływu hm.Robert Juś zaprojektował też okolicznościowe kartki w ramach specjalnej poczty harcerskiej.Na szlaku wodnym spływu  poza Brzegiem znalazło się jeszcze kilkanaście miast , gdzie zacumuje tratwa harcerzy z ZHR-u m.in. Opole,Wrocław, Głogów i  Cedynia.

Główny pomysłodawca K.Nowacki swój pomysł rzecznych wypraw zaczerpnął z powiedzenia o polskich lotnikach walczących o Anglię, że oni to mogliby polecieć nawet na drzwiach od stodoły, pomyślał to dlaczego my nie możemy na nich popłynąć- pisała prasa o wyczynie harcerzy. Stało się. Pierwsza rzeczna wyprawa ruszyła dokładnie w 95 rocznicę Cudu nad Wisłą w 2015 roku. Przepłynęli wtedy 200 km, Wisłą i Nogatem do Malborka.W następnym roku płynęli znowu Wisłą tym razem do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.Tym razem płyną  Odrą do Szczecina, gdzie mają przybyć już za kilka dni 26 lipca.

Wiktor Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *