Inteligentne miasta

udostępnij:

SONY DSC

Zgodnie z prognozami ekspertów, już dziś, ponad połowa ludzi mieszka w miastach, a do roku 2050 będzie to już 70% ludności świata. Ponad jedna piąta ludzi (1,5 miliarda) zamieszkuje 600 największych miast. Te miasta odpowiadają za 80% globalnego PKB, zużycie 75% produkowanej na świecie energii oraz 80% emisji CO2.

Dynamiczny rozwój miast

Dynamiczny rozwój światowych metropolii wymusza wprowadzenie rozwiązań usprawniających ich funkcjonowanie, podnoszących efektywność energetyczną, ograniczających koszty, a przy tym, pozostających przyjaznymi dla mieszkańców. Innym ważnym aspektem jest ochrona zdrowia i profilaktyka zdrowotna. To właśnie miejski tryb życia przyczynia się do dramatycznego rozwoju chorób cywilizacyjnych jak otyłość, cukrzyca, choroby krążenia. Dlatego tak ważne jest wprowadzanie takich rozwiązań w infrastrukturze miejskiej, które z jednej strony będą promować zdrowy tryb życia i zapobiegać pandemii chorób cywilizacyjnych, z drugiej będą ułatwiać życie z chorobą.

Nowe potrzeby mieszkańców

 

Mieszkańcy miast oczekują sprawnej, szeroko dostępnej infrastruktury miejskiej, z której mogą korzystać w sposób prosty i intuicyjny. Do tego niezbędne są zaawansowane rozwiązania dla miast, ale też wyczerpująca i łatwo dostępna informacja. Rolą samorządów lokalnych w związku z dynamicznym rozwojem miast będzie takie zarządzanie nimi, by zapewnić zadowolenie mieszkańców przy jednoczesnej kontroli kosztów, ograniczaniu nadużyć, zapewnieniu infrastruktury i łączności, ale też walka z wykluczeniem czy wsparcie lokalnego biznesu. A to wszystko przy wykorzystaniu funduszy unijnych.

Główne zadania

Inicjatywa Smart Cities ma na celu poszukiwanie płaszczyzn porozumienia z decydentami w administracji samorządowej, popularyzację idei smart cities w kontekście rozwiązań technologicznych, jakie wykorzystują nowoczesne miasta, a także wykształcenie mody na inteligentne rozwiązania miejskie oraz stymulowanie oddolnych inicjatyw w tym obszarze. Planujemy stworzenie stowarzyszenia firm z szeroko pojętego sektora technologii, działającego na rzecz popularyzacji idei Smart Cities wśród polskich władz lokalnych, również w kontekście nowej perspektywy finansowej UE.

http://ingos.pl/pl/instytut-innowacyjna-gospodarka/programy

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Tagi z historii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *