Upiecz sobie chleb

Taki chleb piecze się na specjalne okazje jak np. dożynki.

udostępnij:

Kiedyś na wsi to była norma – większość gospodarstw domowych samodzielnie piekła chleb. W domu był duży piec chlebowy – gdzie raz w tygodniu wypiekano chleb, a czasem także inne wypieki. W dzieży przechowywano zakwas – który był podstawowym składnikiem domowej recepty na chleb.

Dziś – cóż – idziemy do sklepu i kupujemy chleb z pobliskiej piekarni, ale można także samodzielnie spróbować tej sztuki – nie martwiąc się, że nie mamy zrobionego zakwasu, albo że przygotowanie jest specjalnie trudne. Czy jest coś bowiem piękniejszego

chleb dożynkowy na specjalne okazje foto: S.Usiarczyk

jak zapach świeżo upieczonego chleba, który roznosi się po całym domu, czy smak takiego pieczywa posmarowanego masłem można zapomnieć? No więc właśnie – spróbuj własnych sił, a satysfakcja gwarantowana. Przepisy na chleb są nie tak trudne do zdobycia, ale jest jeden niezbędny warunek, trzeba dać czas na to, by ciasto wyrosło. Jeśli masz obawę, czy ci wyjdzie – rzecz oczywista – nie trzeba zaczynać od trudnych przepisów.  Ale jak mówi przysłowie: w miarę jedzenia, apetyt rośnie. Można przetestować potem bardziej rozbudowane przepisy. Chleb na zakwasie i z wieloma dodatkami wymaga cierpliwości i  wprawy, ale przychodzi i czas na trudniejsze wyzwania dla smakoszy.

 

Oto prosty przepis na jasny chleb lub bułeczki z ciasta drożdżowego

 

Składniki:  

Mąka  pszenna typ 550 – 500 gr

Drożdże 30 gr

Woda 300 ml

Sól 9 gr

 

Przygotowanie: świeże drożdże rozprowadzamy w letniej wodzie, dodajemy sól oraz mąkę. Wszystko razem mieszamy. Ciasto zagniatać najlepiej ręką, ale można i mikserem -ze specjalną końcówką do ciasta drożdżowego. Jeśli ugniatamy ręka to tak długo aż będzie odchodzić od ręki. Trzeba wyczuć ciasto, jak jest za twarde można dodać trochę wody, a jak za luźne – trochę mąki. Ciasto powinno być elastyczne. Potem trzeba dać mu odpocząć na 30 min. Postawić przykryte bawełnianą ściereczką  w ciepłym miejscu w temperaturze 25 st.C

Po przerwie znów ciasto należy ugniatać w ten sposób, by naciskać zawsze nasadą dłoni i ugnieciony kawałek zagniatać zawsze do środka, tak by po wierzchniej stronie nie miał zagniecień, po czym uformować bochenek chleba i włożyć go do formy lub  specjalnego koszyka na chleb. Kiedy chcemy mieć  bułeczki, trzeba ciasto ugniatać do postaci wałka, a potem podzielić na części, tak by z każdej części ugnieść kulkę. Kulkę należy także nieco spłaszczyć – a potem zagniatać do środka, tak by po wierzchniej stronie było elastyczne, a od spodniej strony była widoczna zagniatana spiralka. Bułeczki ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Znów trzeba pozostawić uformowane już ciasto do wyrośnięcia na ok. 30 min. przykryte ściereczką. Po przerwie warto bułeczki poprzecinać przez środek nożem – tworząc lekkie nacięcia. Posmarować pędzelkiem jajkiem roztrzepanym z mlekiem. Wstawiamy tak przygotowane ciasto do rozgrzanego piekarnika do 220 st. C. Pieczemy chleb w temp. 200 st C  30 min, a bułeczki nieco krócej do 20 min.

Dobrze jest przy pomocy spryskiwacza skropić ciasto w czasie pieczenia po 20 min. lub zaraz po upieczeniu na złoty kolor, po czym wyjąć, chwilę pozostawić na kratce pod przykryciem ściereczki, by pieczywo odparowało a skórka nie była zbyt twarda.

Smacznego

Tagi z historii
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *