Polska kuchnia tradycyjne przepisy

Dania półmięsne z baraniną, wieprzowiną i wołowiną łączone z kapustą, kalarepą, fasolą, grochem i warzywami korzeniowymi.

udostępnij:

 

Żeberka w kapuście 

30 dag żeberek, 1 kg białej lub kiszonej kapusty, 5 dag cebuli, 5 dag słoniny, 3 dag mąki, sól i pieprz.

Kapustę oczyszczoną z nadpsutych liści, szatkujemy, wkładamy do garnka i podlewamy niewielką ilością wody. Kapustę gotujemy chwilkę bez przykrycia. Umyte żeberka obtoczone w mące  obrumieniamy na patelni,  dodajemy do kapusty i dusimy razem aż do miękkości. Drobno pokrojoną cebulę smażymy w tłuszczu na złoty kolor, dodajemy mąkę i robimy jasną zasmażkę, którą podprawiamy kapustę. Doprawiamy kapustę do smaku solą i pieprzem i podajemy z ziemniakami lub z chlebem.

 

Kluski z kapustą i mięsem

 

50 dag mąki, jedno jajo, 25 dag wieprzowiny, 50 dag kapusty, 5 dag tłuszczu, 10 dag cebuli, sól i pieprz.

Gotujemy krajane kluski w osolonej wodzie, tak by nie były zbyt miękkie. Odcedzamy z wody.  Oczyszczoną kapustę szatkujemy, wkładamy do garnka, podlewamy niewielką ilością wody i krótko gotujemy bez przykrycia. Umyte wieprzowe mięso kroimy w kostkę i podsmażamy na rumiano na patelni, dodajemy wraz z podrumienią z mięsem cebulą do kapusty. Mięso z kapustą przyprawiamy solą i pieprzem. Dusimy do miękkości tak, aby pod koniec duszenia w kapuście nie było sosu. Ugotowane kluski dodajemy do kapusty, mieszamy. Przed podaniem podgrzewamy mieszając, aby się nie przypaliły. Dekorujemy zielonymi listkami pietruszki.

 

Baranina z fasolą

50 dag baraniny, sól, czosnek, 60 dag fasoli, 6 dag tłuszczu,  10 dag cebuli, 3 dag mąki.

Przebrana i umytą fasolę zalewamy zimną przegotowaną wodą. Następnego dnia gotujemy do miękkości w wodzie, w której się moczyła. Pokrojoną w średniej wielkości kostkę baraninę nacieramy solą i czosnkiem, obtaczamy w mące, obsmażamy na tłuszczu, dodajemy do fasoli. W czasie gotowania, gdy mięso i fasola są miękkie, doprawiamy potrawę przyprawami i zasmażką. Zagotowujemy. Podajemy z ziemniakami i surówką.

 

Baranina duszona w kapuście

50 dag baraniny z kością, 3 dkg tłuszczu, 2 dag mąki, 10 dag cebuli, 2 kg białej kapusty, 3 dkg tłuszczu, 3 dag mąki, 10 dag przecieru pomidorowego, sól, pieprz, czosnek.

Baraninę z łopatki lub mostka myjemy, kroimy na małe kawałki, oprószamy mąką, obsmażamy na tłuszczu na rumiano na pozostałym od obsmażania tłuszczu zrumieniamy cebulę.  Mięso z cebulą przekładamy do garnka i podlewamy wodą w takiej ilości, aby pokryła mięso. Dusimy pod przykryciem na wolnym ogniu. Kapustę kroimy w kostkę i dodajemy do półmiękkiej baraniny, chwilę gotujemy odkrytą. Kiedy zmięknie, przykrywamy i dusimy do miękkości. Z tłuszczu i mąki robimy zasmażkę, rozprowadzamy sosem i przecierem z pomidorów. Dodajemy do kapusty przyprawione do smaku pieprzem i czosnkiem. Zagotowujemy. Podajemy z ziemniakami.

 

Fasola z boczkiem

60 dag fasoli, 25 dag wędzonego boczku, 5 dag tłuszczu,  10 dag cebuli, 3 dag mąki, 15 dag przecieru pomidorowego, sól i pieprz.

W przeddzień gotowania umytą fasolę zalewamy przestudzoną przegotowaną wodą. Następnego dnia gotujemy fasolę w wodzie, w której się moczyła. Boczek kroimy w paski lub w kostkę i dodajemy do pół miękkiej fasoli. Wody w fasoli pod koniec gotowania ma być tyle, aby ledwie pokrywała ziarna. Cebulę drobno pokrojoną podsmażamy w tłuszczu na złoty kolor. Ze smażonej w tłuszczu cebuli i mąki robimy zasmażkę i gdy fasola jest miękka, doprawiamy ją zasmażką, dodajemy przecier pomidorowy, przyprawiamy do smaku solą i pieprzem, podajemy z ziemniakami.

 

Jarzyny z wieprzowiną

18 dag suchej fasoli lub grochu, 80 dag białej kapusty, 50 dag marchwi, 10 dag pietruszki, 10 dag cebuli, 50 dag mięsa wieprzowego, 6 dag tłuszczu, 3 dag mąki, 25 dag pomidorów, sól i pieprz do smaku.

W dniu poprzedzającym przyrządzenie potrawy przebraną i opłukaną  fasolę lub groch zalewamy zimną przegotowaną wodą. Następnego dnia gotujemy fasolę lub groch w wodzie, w której się moczyły. Marchew, pietruszkę, seler, cebulę obieramy, myjemy i kroimy w drobne paski lub w kostkę. Mięso pokrojone w kawałki oprószamy mąką, zrumieniamy na tłuszczu, dodajemy do jarzyn, zalewamy niewielką ilością wody i gotujemy pod przykryciem. Gdy mięso i jarzyny są miękkie, dodajemy pokrojone pomidory i jeszcze krótko gotujemy. Gotową potrawę doprawiamy do smaku i podajemy z ziemniakami lub z chlebem. W ten sposób możemy również przyrządzić cielęcinę w  jeżynach. Przy użyciu mięsa wołowego należy zalać je  niewielką ilością wody i poddusić dłuższy czas przed dodaniem do jarzyn.

 

Kapusta włoska z kiełbasą

1 kg kapusty włoskiej, 1 kg ziemniaków, 30 dag kiełbasy, 10 dag cebuli, 6 dag tłuszczu, 4 dag mąki, sól i kminek.

Obrane ziemniaki kroimy w kostkę, zalewamy wrzącą wodą w takiej ilości, aby je przykrywała i gotujemy. Kapustę oczyszczamy z  zepsutych liści, myjemy, kroimy w kostkę, dodajemy na wpół ugotowane ziemniaki i gotujemy dalej w odkrytym garnku, wrzucając jednocześnie kiełbasę pokrajaną w plasterki. Na roztopionym tłuszczu podsmażamy na rumiano cebulę z dodatkiem kminku, dodajemy do tego mąkę i w ten sposób otrzymaną zasmażką doprawiamy kapustę. Zagotowujemy przed wydaniem, posypujemy drobno posiekaną zieleniną.

 

Kalarepa nadziewana mięsem

10 kalarep średniej wielkości, 30 dag mięsa, 4 dag czerstwej bułki, 5 dag cebuli, 2 dag tłuszczu do podsmażenia cebuli, sól i pieprz, jedno jajo, 4 dag tłuszczu, 4 dag mąki, zielenina.

Średniej wielkości niezdrewniałe kalarepy obieramy, myjemy,  ścinamy z wierzchu nasadę główki. Wydrążamy z kalarepy ostrożnie środki, pozostawiając ścianki grubości O,5 cm. Bułkę zalewamy wodą, a gdy namięknie, lekko odciskamy. Cebulę przesmażamy w tłuszczu, umyte mięso wraz z bułką i cebulą przepuszczamy przez maszynkę do masy, dodajemy jajo, sól i pieprz. Dokładnie wyrabiamy. Nadzienie nakładamy do wydrążonej kalarepy, przykrywamy ściętym wierzchem i układamy jedną obok drugiej w jednej warstwie w płaskim rondlu. Podlewamy niewielką ilością wrzącej wody i gotujemy pod przykryciem, aż kalarepa będzie miękka. Wyparowany sos uzupełniamy wodą. Miękką kalarepę wyjmujemy z naczynia. Sos doprawiamy zasmażką z mąki i tłuszczu, a następnie zagotowujemy. Przed podaniem polewamy kalarepę sosem i posypujemy dużą ilością drobno posiekanego zielonego kopru. Podajemy z ziemniakami.

 

Bigos

50 dag kiszonej kapusty, 50 dag kapusty białej,  15 dag przecieru z pomidorów,  15 dag cebuli,  20 dag kiełbasy, 20 dag boczku, 20 dag mięsa wieprzowego, 1 dag grzybów suszonych, 6 dag słoniny, 3 dag mąki, sól, pieprz i liść laurowy.

Grzyby suszone moczymy w przeddzień gotowania. Następnego dnia kiszoną kapustę wraz z umytymi i namoczonymi grzybami nastawiamy do gotowania w małej ilości wody. Gdy kapusta mięknie, dodajemy poszatkowaną białą kapustę pokrojoną w drobną kostkę.   Dodajemy przysmażone z cebulą mięso wieprzowe. Następnie dodajemy pokrojoną w plasterki kiełbasę i boczek. Gdy wszystkie składniki są miękkie, dodajemy pomidory i opcjonalnie zasmażkę z mąki i słoniny. Potrawę zagotowujemy i doprawiamy do smaku. Podajemy z chlebem lub ziemniakami.

Boczek w kapuście z pomidorami

2 kg białej kapusty, 5 dag cebuli, 2 dag tłuszczu, 3 dag mąki,  25 dag pomidorów, sól,  30 dag boczku.

Kapustę obieramy z wierzchnich liści, kraroimy w kostkę, boczek kroimy w plastry, podsmażamy na patelni, dodajemy boczek do kapusty, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Na tłuszczu wytopionym z boczku podsmażamy cebulę, i dodajemy mąkę, lekko rumienimy i rozprowadzamy wywarem z kapusty. Łączymy zasmażkę z kapustą, dodajemy pomidory i krótko gotujemy. Podajemy z ziemniakami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *