Najazd Poetów na Zamek 2017

udostępnij:

Tegoroczne spotkanie poetów na zamku w Brzegu dla ludzi, którzy cenią sobie sztukę słowa, było jak zwykle ciekawym i inspirującym wydarzeniem zwłaszcza dlatego, że mogliśmy posłuchać współczesnej twórczości poetów z krajów sąsiednich: Rosji, Węgier, Litwy, Ukrainy i Czech, jak również z Opolszczyzny. Prezentowali oni własne wiersze w  języku ojczystym i we własnym tłumaczeniu na język polski, a także tłumaczonych przez innych poetów.

Poetki z Ukrainy

Wiersze o miłości, przemijaniu, dotykające spraw egzystencjalnych. Nie zabrakło w nich motywów dotykających wzajemnych relacji. Dla gości i uczestników spotkania były to wrażenia nietuzinkowe, gdyż dzielenie się słowem, jest jak dzielenie się chlebem. Jest zaspokojeniem zarówno  podstawowych jak i tych głębszych potrzeb.  Sztuka słowa czerpiąca swoje inspiracje z filozofii – jest także trapią pozwalającą zrozumieć zarówno twórcę jak i samego siebie.

Mogliśmy wsłuchać się w to, co mówią poeci – popatrzeć na świat ich oczami, wczuć się w ich wrażenia – odebrać ich przemyślenia i odnaleźć w tym cząstkę własnego świata.

Zoltan Babory i Janusz Wójcik

W nagraniu wiersz Janusza Wójcika we własnym wykonaniu pt. “Ciocia Kati” – inspirowany rzeźbami z węgierskiego miasta Székesfehérvár, polska nazwa Białogród Królewski, gdzie jest  jeden z większych ośrodków polonijnych na Węgrzech.

 

Goście Z Węgier

Zoltan Babory – poeta i pisarz z Székesfehérváru, red.naczelny miesięcznika literackiego “VAR”, inicjator i organizator wzniesienia Katyńskiego Krzyża Pamięci. Odznaczony m.in. Odznaką opiekuna miejsc pamięci narodowej, świadek wydarzeń 1956 roku na Węgrzech.

Gabor Zsille – tłumacz i dziennikarz z Budapesztu członek węgierskiego PENCLUBU.

Andrzej Straszewski – prezes Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. gen. Józefa Bema “Klub Polonia”, wielce zasłużony dla rozwoju współpracy polsko-węgierskiej, w tym pomiędzy Województwem Opolskimi a Komitatem Fejer.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *