Eugeniusz Mróz kolega Jana Pawła II

Wspomnienie o koledze z lat szkolnych Karola Wojtyły - Eugeniusz Mróz, żołnierz AK

udostępnij:

Eugeniusz Mróz, żołnierz AK, kolega Papieża

W wieku 100 lat zmarł 3 listopada 2020 Eugeniusz Mróz ostatni żyjący przyjaciel i kolega szkolny papieża Jana Pawła II, polskiego świętego.

Kiedy 10 lat temu w październiku 2010 Eugeniusz Mróz odwiedził Brzeg zapalił znicz. Pokłonił się przed pomnikiem swojego szkolnego kolegi z lat dzieciństwa Karola Wojtyły. Wtedy nie wiedział, że przyjaźnił się ze świętym Janem Pawłem II.  Przyjaciel Ojca Świętego mieszkał przez wiele lat w Opolu, gdzie trafił już w marcu 1945 roku. Ostatnich kilka lat życia spędził w Domu Pomocy Społecznej ”Anna” w Krapkowicach.

Z biografii

Urodził się 14 marca 1920 roku w rodzinie urzędnika skarbowego w Limanowej. W 1935 roku jego rodzina przeniosła się do Wadowic i tam kontynuował naukę w męskim gimnazjum
neoklasycystycznym im. Marcina Wadowity. Do połowy 1937 r. był sąsiadem rodziny Wojtyłów. Do matury w 1938 roku (klasy V-VIII) był kolegą Karola Wojtyły. W czasie okupacji niemieckiej pracował jako robotnik w drukarni w Wadowicach. Został wywieziony na roboty we wschodnich Sudetach (Czechy), ale cały czas kontynuował działalność w ruchu oporu.
Pod pseudonimem ”Lima” działał od sierpnia 1941 do stycznia 1945 w ramach ZWZ-AK Obwód Wadowice, Inspektorat Bielsko – Biała i Okręg Kraków.

 Od 1994 roku jako wiceprezes w Zarządzie Opolskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Od marca 2004 roku był też członkiem koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Brzegu. Mieszkał w Opolu i pojawiał się w Brzegu. Uczestniczył m.in. w spotkaniu działającego w mieście od 2007 roku Klubu Historycznego im. Gen. Stefana Roweckiego ”Grota”, gdzie opowiadał o swojej przyjaźni z Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II, ale także o swojej działalności konspiracyjnej, którą rozpoczął w październiku 1939 roku.

W czasie pontyfikatu Karola Wojtyły – Jana Pawła II brał udział we wszystkich spotkaniach koleżeńskich maturzystów z 1938 roku z udziałem K. Wojtyły dwukrotnie w Rzymie i Castel Gandolfo oraz we wszystkich pielgrzymkach polskiego papieża do kraju.

Oprac. (wk)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *