25-lecie parafii Miłosierdzia Bożego w Brzegu

udostępnij:

„Kurier Brzeski” nr 4 z 3 grudnia 1993 r.

„Poświęcić, to znaczy oddać Bogu we władanie” – powiedział kardynał H.Gulbinowicz podczas uroczystości poświęcenia kościoła Miłosierdzia Bożego.

Kościół na kamieniu

Wmurowanie

Uroczystości liturgiczne w kościele Miłosierdzia Bożego trwały dwa dni. W sobotę 20 listopada 1993 r. miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego i akt erekcyjny budowy świątyni, a w niedzielę 21 listopada 1993 r. poświęcenie kościoła.

Obrzęd położenia kamienia węgielnego jest dopełnieniem uroczystości z 1983 r., kiedy to został poświęcony plac pod budowę kościoła przy ul. Ks. Makarskiego. Aktu wmurowania dokonał ks. Zbigniew Bąkowski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, który w zastępstwie biskupa ordynariusza przewodniczył uroczystej Mszy św. współcelebransami byli wikarzy parafii ks. Stanisław Grzechynka i ks. Józef Kossak oraz gość ks. Marian Spanier – który prowadzi działalność duszpasterską w USA, a do Polski przybył na urlop m.in. po to, aby uczestniczyć w poświęceniu kościoła.

Kamień

Niszę przygotowano w prawym filarze głównego wejścia do świątyni. Umieszczono w niej kamień węgielny i kapsułę, zawierającą akt erekcyjny budowy kościoła.

Zgodnie z symboliką chrześcijańską kamień węgielny ma stanowić widzialny znak łączności parafii z całym Kościołem. Jest to bowiem zazwyczaj kawałek marmuru, wyjęty z grobowca św. Piotra w Rzymie. Nadaje się mu kształt państwa watykańskiego. Marmur owija się drutem i oznacza pieczęcią kurii rzymskiej. Na wierzchniej stronie umieszcza się kartkę z numerem sygnatury i krótkim objaśnieniem, które w tym przypadku brzmiało: „Kamień węgielny z grobu św. Piotra, poświęcony 18 listopada 1984 r. przez Jana Pawła II.” Dla ułatwienia transportu kamień przechowuje się w pudełku ze sklejki z pleksiglasową zasuwką. Akt erekcyjny zamurowuje się razem z kamieniem węgielnym. Został on umieszczony w miedzianej kapsule z mosiężna pokrywą i dnem. Kapsuła ma kształt cylindra, a jej bok został ozdobiony ornamentami w kształcie liści palmowych. Wśród liści wygrawerowano krzyż z promieniami, podobny do tego, jaki znajduje się na kopule kościoła.

Sam dokument erekcyjny sporządzony został na papierze czerpanym. Widnieje na nim tytuł: „Akt erekcyjny budowy kościoła Miłosierdzia Bożego w Brzegu – 20 listopada 1993 r. Zawiera informację o historii budowy świątyni przy ul. ks. Makarskiego, nazwiska budowniczych, projektantów i dobrodziejów kościoła, a także nazwy instytucji wspomagających budowę. Poniżej znajdują się podpisy kardynała Henryka Gulbinowicza, biskupów pomocniczych Józefa Pazdura i Jana Tyrawy, proboszcza Zbigniewa Bąkowskiego, wikarych parafii, miejscowego duchowieństwa, rady parafialnej, władz miasta, projektantów i budowniczych.  Zgodnie z tradycją, razem z aktem erekcyjnym  w kapsule znalazły się współczesne przedmioty codziennego użytku: moneta o nominale 10 zł z napisem „Solidarność” oraz listopadowy numer miesięcznika „Nowe Życie”.

Poświęcenie

Do poświęcenia świątyni wystarczy – według starożytnego zwyczaju – sprawowanie na tym miejscu Eucharystii. Niemiej jednak – też zgodnie z wielowiekowym zwyczajem – odprawia się w tym celu specjalne obrzędy. Ryt dedykacji kościoła obejmuje tzw. obrzędy wstępne (m.in. przekazanie kościoła biskupowi oraz poświęcenie wody i pokropienie) oraz tzw. Obrzędy dedykacyjne (modlitwa dedykacyjna, namaszczenie oraz okadzenie ołtarza i kościoła).

Pełna konsekracja kościoła zostanie przeprowadzona po całkowitym wyposażeniu świątyni. Wówczas biskup konsekruje ołtarz, w którym zostaną umieszczone relikwie. 20 listopada 1993 r. kardynał Henryk Gulbinowicz celebrował tzw. ryt wstępny poświęcenia kościoła. (…) Wraz z kościołem poświęcone zostały przywiezione z Rzymu stacje drogi krzyżowej, dar kardynała dla parafii oraz obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, namalowany przez byłego wikarego parafii Franciszka Marmola.

Po Mszy św.z programem artystycznym nawiązującym do 75 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wystąpił zespół ‘Biedronki” działający przy brzeskim garnizonie. Uroczystości trwały prawie trzy godziny i – jak wynika z rozmów – głęboko zapadły w serca parafian.

Jarosław Mitek

 

https://mbbrzeg.archidiecezja.wroc.pl/index.php/aktualnosci/wydarzenia/1483-srebrny-jubileusz

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *